بهترین روشهای مطالعه از دید روانشناسان

بهترین روشهای مطالعه

برای مطالعه روشهایی بهتر از زندانی کردن خود در کتابخانه و نیز خستگی مفرط، وجود دارد. در اینجا به چند نکته از بهترین روشهای مطالعه اشاره خواهیم کرد.

بهترین روشهای مطالعه

 • در زمان خواب آلودگی، مطالعه کنید

داستان گفتن قبل از خواب، برای کودکان است. به جای خواندن افسانه های کهن، چند دقیقه قبل از خواب به  مطالعه مفید بپردازید. در طول خواب، مغز داده های جدیدتر را تقویت می کند و این شانس بزرگی برای یادآوری مطالبی است که قبل از خواب خوانده شده است. البته دقت کنید که مسائل کاری را به قبل از خواب نکشانید، زیرا می تواند سبب نا آرامی خواب شما شود. 

Capture

 • بین مطالعات خود فاصله بیندازید

روش جدیدی برای یادگیری به نام “تکرار با فاصله” وجود دارد. بدین صورت که اطلاعات را به قسمت های کوچکتری تقسیم کرده و آن ها را در دراز مدت و به صورت مرور  وار مطالعه می کنیم. بنابراین ، هیچ وقت جهت حفظ کردن یک جدول طولانی به یکباره عمل نکنید. به جای این کار، هر روز چند سطر مختصر از آن را یاد بگیرید و هر درس را قبل از شروع مطالب بعدی، مرور کنید.

 • داستان بسرایید 

اطلاعاتی که باید در حافظه بمانند را به یک داستان عجیب و غریب تبدیل کنید، در این صورت اطلاعات معنای بیشتری پیدا می کنند. 

 • جابجا شوید

تحقیقات نشان می دهند که مطالعه ی مطالب یکسان در مکانهای مختلف، ماندگاری آن مطالب را در ذهن بالا می برد. هر زمان که ما حرکت می کنیم و جابجا می شویم (از کتابخانه به کافی شاپ و یا از کافی شاپ به سرویس بهداشتی) ذهن را مجبور می کنیم تا با شرایط جدید وفق پیدا کند و این عمل به تقویت حافظه کمک شایانی می کند.

 • از پرداختن  به موضوعات یکسان پرهیز کنید

تنها به یک موضوع نپردازید، در عوض در هر مطالعه موضوعاتی مختلف را بررسی کنید. این روش به افراد کمک می کند تا استراتژی مناسبی را برای یافتن راه حل مسائل، پیدا کنند. برای مثال، حل سئوالات تقسیم به دفعات زیاد، این نتیجه را به ذهن القا میکند، هر زمان می خواهیم مسئله ای را حل کنیم، تنها باید عمل تقسیم را انجام دهیم. اما با حل مسائل مختلف نظیر، ضرب، تقسیم ، بعلاوه و یا منها، در هنگام رویارویی با مسائل، بهترین روش را انتخاب خواهیم کرد.

 • از خودتان آزمون بگیرید

آزمون گرفتن از خود، یکی از بهترین راه های آمادگی برای امتحان است. قاعده ی کلی این است : هرچه برای به یاد آوردن مطلبی در حال تمرین و تلاش باشیم، احتمالا یادآوری آن در آینده ساده تر خواهد بود. 

books-in-bed

 • اطلاعات را یادداشت کنید

تحقیقات نشان می دهند نوشتن اطلاعات توسط دست نسبت به تایپ کردن، کمک بیشتری به حفظ اطلاعات می کند. 

 • با صدای بلند مطالعه کنید

خواندن مطالب با صدای بلند، به ۲ روش سبب ذخیره ی اطلاعات می شود: نگاه به مطالب و گوش دادن به آن. اما این عمل را به هیچ وجه در داخل کتابخانه انجام ندهید.

 • ورزش کنید

تقویت بدن را در کنار تقویت حافظه قرار دهید. پژوهش ها به این نتیجه رسیده اند که نیم ساعت تمرین ایروبیک، پردازش مغز و توانایی های شناختی را سرعت می بخشد. 

 • امگا ۳ مصرف کنید

اسید چرب امگا ۳ موجود در ماهی، روغن زیتون و آجیل ها می توانند به تقویت حافظه کمک کنند. مطالعه ای در این زمینه نشان داد که خوردن ترکیبی از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ قبل از امتحان، عصبانیت را کاهش می دهد.

 • خوب بخوابید

در زمانی که با یک کتاب پر از معادلات پیچیده طرف هستید، بیدار ماندن و حفظ تمام کتاب می تواند وسوسه کننده باشد. اما اکثر افرادی که شب ها به جای خواب، به مطالعه می پردازند، از گرفتن نمره های خوب ناتوانند. در حقیقت بی خوابی، باعث افزایش استرس و کاهش هوشیاری فرد می شود. در روزهای قبل از امتحان، سعی کنید خواب کافی (۷ تا ۹ ساعت در روز) داشته باشید تا از کمبود خواب در طول امتحان رنج نبرید.

 

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.