, ,

تاریخچه مبارزه با حشرات مرگبار

تاریخچه مبارزه با حشرات

تاریخچه مبارزه با حشرات مرگبار

پشه ها باعث به وجود آمدن تعداد بسیار زیادی از بیماری ها در طول تاریخ شده اند ، این حشره باعث مرگ میلیون ها انسان در سالهای گذشته شده است ، این حشره ۴ میلیمتری نه تنها باعث انتقال ویروس زیکا شده است بلکه باعث انتقال ویروس هایی نظیر تب زرد و همچنین ۲ بیماری مشقت بار دانگ و چیکونگونیا شده است ، دانشمندان بسیار تلاش کرده اند تا با مبارزه با حشرات این مشکل بزرگ را در قرن ۲۱ حل کنند اما این حشره ذره ذره پیشرفت کرده و بعد از مدتی داروها بر روی آن بی اثر شده اند و تاکنون توانسته خود را حفظ کند ، یکی از دانشمندان میگوید جنگ با A. aegypti یک جنگ است ، یک جنگ عظیم ، جان هاپکینز حشره شناس میگوید در این جنگ تنها راه موفقیت انسانها در مبارزه با حشرات استفاده از میزهای آزمایشگاه و ایجاد داروهای قویتر برای مقابله با این قاتل است .

در اینجا ما میخواهیم تاریخچه جنگ انسانها و حشرات را در ۱۵۰ سال گذشته بررسی کنیم ، با ما همراه باشید

۱۸۸۱

تاریخچه مبارزه با حشرات

درسال ۱۸۸۱ کارگران حفر چاه بین اقیانوس آرام و اطلس در فرانسه با بیماری ناشناسی مواجه شدند و در طول مدتی تا اینکه این بیماری کشف و پادزهر آن پیدا شدن این بیماری که از طریق حشره ها منتقل می شد باعث مرگ بیش از ۲۲ هزار کارگر در فرانسه شد ، این بیماری تب زرد بود و توسط پشه ها منتقل می شد

۱۹۰۰

تاریخچه مبارزه با حشرات

در سال ۱۹۰۰ دکتر ارتش ایالات متحده امریکا ، والتر رید نحوه انتقال ویروس تب زرد را کشف کرد و فهمید که این ویروس توسط پشه ها منتقل می شوند و این مبارزه با حشرات بود.

۱۹۰۴

تاریخچه مبارزه با حشرات

ایالات متحده امریکا در طول زمان ساخت کانال پاناما برای مبارزه با حشرات تب زرد راه حل های خلاقانه ای ایجاد کرد ، آنها ابتدا تمامی مرداب ها را از آب خالی کرده و آنها را خشک کردند ، سپس برای کشتن لاروها با از یک آب مخلوط با روغن استفاده کردند ، آنها پس از پایان کار یک تابلو نصب کردن که روی آن نوشته شده بود ” کنترل پشه ها راه را برای ساخت کانال هموار کرد”

۱۹۳۹

تاریخچه مبارزه با حشرات

در سال ۱۹۳۹ یک شیمیدان سویسی به نام پاول مولر درمیابد که dichlorodiphenyltrichloroethane یا DDTباعث مرگ حشرات می شود

۱۹۶۲

تاریخچه مبارزه با حشرات

در سال ۱۹۶۲ DDT از نیمکره غربی به صورت کامل ریشه کن شده است ،این کار باعث مشکلاتی بزرگی شد ،این دارو باعث ناباروری در انسان ، عقاب و طاووس میشد همچنین حشرات هم به صورت روزانه در حال وفق دادن خود با این داروی جدید بودند.

۱۹۷۲

تاریخچه مبارزه با حشرات

در سال ۱۹۷۲ ایالات متحده آمریکا استفاده از DDT را به طور کامل ممنوع اعلام کرد، آنها اعلام کردند که خطرات این سم از فواید آن بیشتر است و توجیه برای استفاده ندارد ، اما حشرات در این تاریخ هم به سم DDT مقاوم شده بودن و هم در مقام دیگر سم ها.

۱۹۷۴

تاریخچه مبارزه با حشرات

در سال ۱۹۷۴ برای تخقیق بیش از ۵۷ هزار مرد را نابارور کردند ، آنتها در نهایت دیدند که این روش را بر روی حشرات نیز میتوان استفاده کرد و در مقیاس بزرگی حشرات را نابارور کردند.

اوایل دهه ۸۰ میلادی

تاریخچه مبارزه با حشرات

در اوایل دهه ۸۰ میلادی یک تخته طور دار که طور آن آغشته به حشره کش مالاریا بود ساخته شد ، این تخت شبها مانع گزیده شدن توسط حشره مالاریا میشد و دانشمندان توانستند با این کار مقدار زیادی از تلفات بکاهند

۱۹۸۱

بعد اینکه این حشره توسط حشره کش ها در آمریکا نابود شد ، باعث شیوع بیماری تب دانگ در برزیل شد ، این شیوع بزرگترین تلفات بعد از سال ۱۹۲۰ را داشت

۲۰۰۰

تاریخچه مبارزه با حشرات

در دهه ۲۰۰۰ میلادی محققان با تحقیق بر روی سیستم بو یایی حشرات توانستند ملوکولی که باعث جذب این حشرات به انسان میشد را کشف کنند . آنها از این مولوکول برای ساخت تله ها یی که همانند کوشت انسان خوشمزه باشد استفاده کردند.

۲۰۰۹

تاریخچه مبارزه با حشرات

در سال ۲۰۰۹ گونه ای از پشه های تغییر نژاد داده را تولید کردند ، این حشرات یک ژن کمتر داشتند که آنها را وابسته به تتراساکلین برای زنده ماندن میکرد ، تحقیقات نشان داده که بچه های که توسط این حشرات تولید میشدند میمردند ، همچنین تحقیقات نشان داد که در مکانهایی که از این حشره استفاده شد بعد از یک سال حدود ۹۰% از جمعیت پشه ها کم شد ، اما دانشمندان در استفاده گسترده از این روش در دنیا تردید دارند

۲۰۱۱

تاریخچه مبارزه با حشرات

در سال ۲۰۱۱ یک دانشمند در استرالیا یک ویروس جدید پیدا کرد که به سادگی توسط حشرات منتقل می شد ، این همان ویروس زیکایی است که باعث کشته شدن هزاران نفر در سال های بعد شد ، او میگویید به روشی دست یافته است که ممکن است بتواند انتقال زیکا را متوقف کند.

۲۰۱۴

تاریخچه مبارزه با حشرات

در سال ۲۰۱۴ و پس از حمله گسترده زیکا در مناطقی از جهان دانشمندان پیشنهاد دادن که از همان روش قدیمی استفاده کنند ، انها از روش تولید حشرات زیکا که ویروس مرگبار را منتقل نمیکند استفاده کردند.

۲۰۱۶

تاریخچه مبارزه با حشرات

آزانس بین المللی انرژی اتمی یک بودجه عظیم برای کمک به برزیل در عقیم کردن این ویروس ها و انشار گسترده آنها داد و برزیل در حال حاضر در حال تست این روش است

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.