,

بهداشت از نظر اسلام – توصیه های دین اسلام برای سلامت بدن

سلامت بدن

توصیه های حضرت محمد برای سلامت بدن

دین مبین اسلام به دلیل اینکه پیروان این دین زندگی سالمی داشته باشند ، مقرراتی برای سلامت بدن آنها وضع کرده است ، او به پیروان خود دستور داده از اسراف کردن پرهیز کنند ، همچنین او به پیروان خود فرموده که غذاها را بهداشتی بخورید مثلا گوشت را کباب کنید ، این قوانین یک نقطه عطف در زندگی پیروان او بود ، بعضی از دستوران او را امروزه دانشمندان یکی یکی از طریق علم ثابت میکنند ، در این مطلب ما میخواهیم به مقرراتی اشاره کنیم که توسط پیامبر اسلام ، حضرت محمد (ص) در ۱۴۰۰ سال پیش برای سلامت بدن  پیروان ارایه شده است  و امروزه از طریق پزشکی ثابت شده که مقید هستند ، پس با ما همراه باشید تا با توصیه های حضرت محمد برای سلامت بدن و بهداشت از نظر اسلام  بیشتر آشنا شویم .

بهداشت از نظر اسلام

خوردن غذا در حد اعتدال

اولین مورد از توصیه های سلامت بدن توسط حضرت  محمد خوردن غذا به میزان اعتدال می باشد ،  ،او میگوید که باید ۱/۳ معده را غذا ، ۱/۳ را آب و همچنین ۱/۳ باقی مانده برای هوای معده گذاشت ، امروزه پزشکان به این نتیجه رسیدن که پرخوری و کمخوری هر دو آسیب پذیرند و باعث میشوند که بدن فرد آسیب ببیند ، کم خوری باعث ضعف بدن و عدم توانایی کار کردن و همچنین پر خوری باعث اضافه وزن و در نتیجه ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت و همچنین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش میدهد.

آهسته غذا خوردن

از حضرت محمد نقل شده است که باید غذا خوردن یک مومن حدود ۲۰ دقیقه طول بکشد ، این آهسته غذا خوردن چند دلیل دارد ، یکی اینکه وقتی آهسته غذا میخوریم معدا متوجه میشود که چه حجمی از آن پر شده و جلوی خوردن بیش از حد غذا را میگیرد ، دوم اینکه آهسته غذا خوردن باعث میشود که تعداد دفعات بیشتری غذا را بجویم و سوم هم اینکه تند غذا خوردن باعث میشود که میزان زیادی هوا وارد معده ما شود.

ورزش کردن برای تقویت بدن

در اسلام به ورزش کردن توجه خاصی شده و به پیروان خود تاکید زیادی شده که برای سلامت جسم و روح خود به ورزش بپردازند.خصوصا دین اسلام به سه ورزش سوار کاری ، تیر اندازی با کمان و همچنین شنا توجه خاصی کرده و به پیروان خود توصیه کرده که این ورزش ها را به فرزندان خود نیز بیاموزند ، از نظر دین اسلام یک مومن قوی و ورزشکار در درگاه خدا پسندیده تر است تا یک مومن تنبل و چاق ، به همین دلیل اسلام توصیه کرده که توسط ورزش بدنی سالم و چابک داشته باشیم .

خواب

 

پیامبر اسلام به خواب به میزان کافی توصیه کرده است ، ایشان هیچوقت از خواب خود برای هیچ کاری نکاست ، تحقیقات نشان میدهد افرادی که در طول شب به میزان کافی میخوابند ، در طول روز به میزان زیادی سرحال تر هستند و به کارهای خود بهتر میرسند، همچنین این افراد استرس کمتری دارند ، افرادی که در شب به میزان کافی نمیخوابند در دراز مدت اضافه وزن پیدا میکنند ، خواب شد به میزان زیادی از اضافه وزن جلوگیری میکند ، زیرا کم خوابی باعث پر خوری می شود.   همچنین مطلب مفیدی در ارتباط با خواب با عنوان فواید خواب وجود دارد حتما مطالعه کنید.

سلامت بدن

داشتن روابط اجتماعی قوی

حضرت محمد(ص) فرموده اند که با کودکان خود به خوبی و مهربانی برخورد کنید و آنها را خوب آموزش دهید ، همچنین حضرت محمد دید و بازدید را بسیار توصیه کرده اند ، ایشان فرموده اند که حتی غذای خود را با هم بخوردی و از خورد غذای خود به صورت تکی پرهیز کنید که در خوردن گروهی غذا ثواب و فواید زیادی است . همچنین مطلبی در ارتباط با بهترین راهکار های افزایش اعتماد به نفس   در سایت موجود است حتما مطالعه کنید.

روزه

تحقیقات نشان میدهد که روزه گرفتن فوایده زیادی برای بدن دارد ، حضرت محمد (ص) علاوه بر ماه رمضان در ۱۳ .۱۴ و ۱۵ هرماه روزه میگرفتند و این امری متداول برای ایشان بود ، از جمله فواید روزه میتوان به کمک به کاهش وزن ، بهبود حساسیت به انسولین ، افزایش سرعت سوخت و ساز بدن ، بهبود بخشی الگوهای غذایی ، افزایش عملکرد مغز و تقویت سیستم ایمنی میتوان نام برد ، البته روزه را باید اصولی گرفت ، اگر بعد از یک روز روزه بودن به پرخوری روی بیاورید ، فایده ای برای شما نخواهد داشت ، سعی کنید کنار روزه ، اصول غذا خوردن خود را بهبود بخشید تا بتوانید زندگی سالم تری داشته باشید.

بهداشت دهان و دندان

پیامبر همیشه قبل و بعد از خواب دهان خود را توسط یک گیاه بی ثمر به نام اراک مسواک میزد ، این شاخه چوبی کوچک که امروزه به نام مسواک میشناسیم فواید بسیار زیادی برای بدن دارد ، علاوه بر بهداشت دهان و دندان باعث میشود که دهن ما بوی بد ندهد ، همچنین تحقیقات نشان میدهد که رعایت نکردن سلامت دهان و دندان تا ۷۰% احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش میدهد ، همچنین داشتن دندانهای سفید تر باعث داشتن وجه اجتماعی بهتری نیز هست .

آرام آب نوشیدن

پیامبر فرمودند که بدن انسان همانند شتر نیست که آب را به میزان زیاد و سرعت بالا بنوشد ، بلکه ایشان توصیه کرده اند که آب را با جرعه های کوچک و سرعت پایین بنوشید ، تحقیقات نشان داده است که نوشیدن آب به میزان زیاد و یا سرعت بالا باعث میشود که احساس سرگیجه کنیم ، همچنین باعث میشود که الکترولیت خون بیشتر شود ، همچنین در صورت نوشیدن آن به آرامی بدن توانایی جذب بیشتری آب را دارد .

سلامت روان

اخرین مورد از توصیه های سلامت بدن حضرت محمد سلامت روان است ، پیامبر اسلام (ص) به پیروان خود توصیه داشتند که زندگی سراسر از صلح و آرامش داشته باشند ، ایشان فرمودن که در استرس و اضطراب نمیتوان چیزی را یاد گرفت ، اگر میخواهید چیزهایی را در زندگی خود بیاموزید سعی کنید استرس را از زندگی خود دور سازید .

پیامبر در حدیثی فرمودند که اگر یک فرد توانست خشم خود را کنترل کند ، قادر به کنترل چیزهای دیگر هم در زندگی خود میشود ، همچنین ایشان در یک حدیث دیگر فرمودند که مرد قوی کسی است که قدرت بدنی بالایی داشته باشد ولی مرد قدرتمند کسی است که بتواند خشم خود را کنترل کند و بر خشم خود مسلط شود .

مطالعات نشان میدهد که افرادی که آرام تر هستند و زندگی آرامی دارند به میزان زیادی از خطر سکته قلبی و مغزی دور میشوند ، همچنین عصبی بودن و استرس باعث میشود که قلب انسان ضعیف شود و در بلند مدت احتمال ابتلا به بیماری های قلبی به میزان بسیار زیادی بیشتر خواهد شد

نظرات خود را در ارتباط با بهداشت از نظر اسلام برای ما ارسال کنید.

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.