,

تحقیقات اخیر پیرامون خواص سیب زمینی

خواص سیب زمینی

سیب زمینی، گیاهی خوراکی است که برای اولین بار در منطقه ی آند آمریکای جنوبی کاشته شد. در اوایل قرن ۱۶،سوغات جهانگردان اسپانیایی از سفر به آمریکای جنوبی، سیب زمینی بود. در این مقاله به بررسی تعدادی از خواص سیب زمینی می پردازیم.

با وجود محبوبیت حال حاضر سیب زمینی در دنیا ، در گذشته این چنین تصوز می شد که این گیاه سمی و غیر قابل خوردن است!

در کنار گوجه و بادمجان، سیب زمینی در خانواده ی بادنجانیان قرار دارد و باید گفت بعضی از گیاهانی که زیر مجموعه ی بادنجانیان هستند، واقعا سمی هستند. 

امروزه، سیب زمینی به عنوان یکی از ارزانترین محصولات کشاورزی که همیشه و در تمام طول سال در دسترس است، به شمار می آید. 

اغلب گفته می شود که جهت تامین ویتامین و مواد معدنی بدن، باید غذا و میوه های رنگارنگ و متنوع در وعده های غذایی قرار بگیرند. هرچه غذا رنگ بیشتری داشته باشد، بهتر است. به هر حال، این نظریه خواص سیب زمینی را به حاشیه می راند. در موارد بسیاری، بی رنگ بودن غذا به معنای فقدان مواد مغذی ضروری می باشد. البته سیب زمینی، خلاف این گفته را ثابت می کند.

سیب زمینی، این گیاه متواضع، همواره از جهت مواد مغذی نادیده گرفته شده است. به دلیل افزایش تمایل به خوردن غذای کم قند و کم کربوهیدارت، سیب زمینی به دلیل  داشتن ساختار نشاسته ای، همواره با با بی رحمی مواجه شده و حتی برخی بر این باورند که سیب زمینی را باید از وعده های غذایی به کل حذف کرد. نکته ای که باید همگان بدانند این است که سیب زمینی، به عنوان توده ای از مواد مغذی است که شامل انواع ویتامین، مواد معدنی و فیتوکمیکال ها می باشد و به همین خاطر سلامت انسان را تضمین کرده و بیماری ها را دور می سازد.

 

خواص سیب زمینی

مصرف میوه و سبزیجات، همواره کاهش دهنده خطر ابتلا به بیماری هایی که به علت سبک زندگی نامطلوب  ایجاد می شوند، بوده است. 

مطالعات پیشنهاد می کنند که افزایش مصرف غذاهای گیاهی، نظیر سیب زمینی، خطر ابتلا به چاقی ، دیابت، بیماری های قلبی و مرگ و میر را کاهش، رنگ و موی سالم را تضمین و وزن فرد را کاهش می دهند. 

  • سلامت استخوان 

 آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم و روی موجود در سیب زمینی، همگی به بازسازی و همچنین حفظ ساختار و توانایی استخوان کمک می کنند.

آهن و روی نقش حیاتی در تولید و بلوغ کلاژن ایفا می کنند. اگر چه وجود فسفر و کلسیم برای استخوان مفید است، اما نباید نامتعادل مصرف شوند، زیرا مصرف بیش از حد فسر در کنار مصرف خیلی پایین کلسیم، باعث فرسایش استخوان ها می شوند.

  • فشار خون

مصرف سدیوم کم و مداوم، برای پایین نگه داشتن خون امری ضروری است، در حالیکه افزایش مصرف پتاسیم به دلیل گشاد کردن رگهای خونی، فشار خون را کاهش می دهد. بر طبق تحقیقی که موسسه آمار و سنجش ملی سلامت انجام داده است، کمتر از ۲ درصد بزرگسالان آمریکایی ، روزانه ۴۷۰۰ میلی گرم سیب زمینی که میزان توصیه شده آن است را مصرف می کنند.

علاوه بر این، پتاسیم، کلسیم و منیزیم (که همگی در سیب زمینی قرار دارند) به طور طبیعی فشار خون را پایین می آورند.

  • سلامت قلب

فیبر، پتاسیم، ویتامین C و B6 سیب زمینی در کنار بدون کلسترل بودنش، همگی به سلامت قلب کمک می کنند.

سیب زمینی حاوی مقدار زیادی فیبر است. این فیبر کلسترل موجود در خون را پایین آورده و خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. در یک تحقیق، این طور بیان شده است که افرادی که ۴۰۶۹ میلی گرم پتاسیم در روز مصرف کنند ، به میزان ۴۹ درصد نسبت به افرادی که در روز ۱۰۰۰ میلی گرم پتاسیم مصرف می کنند، کمتر به بیماری های قلبی ناشی از کم خونی موقت، دچار می شوند.

ویتامین B6 مانع تولید ترکیب هوموسستین می شود. وقتی توده ی بزرگی از هوموسستین در بدن تشکیل شود، رگهای خون آسیب می بینند و مشکلات قلبی به وجود می آیند.

  • التهاب

کولین، به عنوان یک ماده مغذی مهم و همه کاره، در سیب زمینی وجود دارد. این ماده به خواب آرام، حرکت ماهیچه ها، یادگیری و تقویت حافظه کمک بسزایی می کند. حفظ غشا سلولی،کمک به انتقال تکانه های عصبی  ، تسهیل جذب چربی و کاهش التهابات مزمن از دیگر خواص کولین می باشد.

  • سرطان

از دیگر خواص سیب زمینی ها این است که سرشار از فولیت هستند. فولیت ها ترمیم و ترکیب DNA نقش بسزایی ایفا کرده و از تشکیل توده های سرطانی به دلیل جهش DNA ، جلوگیری می کنند. 

فیبر مصرف شده از طریق خوردن میوه و سبزیجاتی مانند سیب زمینی، ریسک ابتلا به سرطان روده ی بزرگ را کاهش می دهد. می توان به عملکرد ویتامین C و کورستین به عنوان دو آنتی اکسیدان قوی در مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد، اشاره کرد.

  • گوارش 

به خاطر محتوای فیبری، سیب زمینی از یبوست جلوگیری کرده و فرایند گوارش را تسهیل می کند.

  • سیری و کنترل وزن

فیبرهای مربوط به رژیم غذایی،به دلیل “حجم ساز بودن” به عنوان عوامل مهمی در کنترل و کاهش وزن به شمار می روند. این ترکیبات، سیری را افزایش و ولع خوردن را کاهش می دهند و شما را برای مدت طولانی سیر نگه می دارد و در نتیجه جذب کالری بدنتان را کم می کند.

  • سوخت و ساز

سیب زمینی، منبع سرشار ویتامین B6 است. این ویتامین با شکستن کربوهیدارت و پروتئین و تبدیل آن ها به گلوکز و آمینو اسید، به سوخت و ساز انرژی در بدن کمک می کند. این ترکیبات کوچکتر، عاملان بهتری برای فرایند تبدیل انرژی هستند.

  • پوست

ویتامین C به عنوان ماده ی مغذی ضروری و آنتی اکسیدان که از پوست در برابر اشعه خورشید، آلودگی و دود محافظت می کند. کلاژن ، سیستم حمایت از پوست، به ویتامین C نیاز مبرم دارد. همچنین ویتامین C به کلاژن برای کاهش چین و چروک صورت و همچنین بهبود بافت کلی پوست کمک می کند.

نظرات خود را درباره خواص سیب زمینی برای ما ارسال کنید

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.