,

کمبود خواب – علت خواب زیاد چیست ؟ – راه های درمان خواب زیاد

کمبود خواب

اگر شما در هنگام شب خواب مناسبی نداشته باشید و یا دچار کمبود خواب باشید، قطعا در عذاب خواهید بود.در این باره تحقیقات بسیاری پیرامون ضرر های خواب کمتر از ۸ ساعت انجام شده است.

نتایج پژوهشهای انجام شده نشان می دهند کاهش توجه و تمرکز و برخی عواقب محتمل دیگر از نتایج خواب کمتر از هشت ساعت در شبانه روز می باشند.

این عواقب میتواند در کودکانی که به خوبی نمی خوابند، سبب لطمه در درس و نمراتشان شود. همچنین این شرایط، رفتار و طرز برخورد آنها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که از اضافه وزن رنج می برند، در هنگامی که استراحت و خواب کافی نداشته باشند رنج و مشقت بیشتری را تحمل می کنند.

برای کمبود خواب دلایل زیادی وجود دارد. برخی به درد کمر به عنوان عامل کم خوابی اشاره می کنند. برای بعضی دیگر، کارهای سنگین و همچنین فعالیت هایی که با زمان استراحت شان تداخل دارد، دلیل این کم خوابی به حساب می آید.  از دیگر علل بی خوابی می توان به کهنه بودن تخت و تشک خواب نیز اشاره کرد.

تمام این موارد به تنهایی می توانند، بر روی کیفیت خواب شما تاثیر بگذارند. اما گاهی اوقات، مشکل فراتر از این موارد است یعنی ممکن است دلیل کمبود خواب شما یک عارضه پزشکی باشد و مسئله اصلی آن جاست که حتی گاها تشخیص آن به عنوان یک مشکل ممکن نیست.

عارضه های پزشکی که بر روی کمبود خواب شما موثر هستند

همانطور که اشاره شد، برخی مشکلات جسمی، منجر به پدید آمدن حالت های بدی از خواب می شود. درست است که کمر درد میتواند شما را از خواب کافی محروم سازد، اما ممکن است مشکل اساسی تری هم در میان باشد.

مشکلاتی نظیر اضافه وزن، سرماخوردگی های رایج و حتی افسردگی و عصبانیت هر یک اثرات منحصر به فردی دارند. اما یک علت که نسبت به سایر علل نقش مهمتری ایفا می کند، عارضه ی انسدادی آپنه ی خواب یا همان وقفه ی تنفسی در طول خواب فرد می باشد.

در حدود ۲۳ درصد جمعیت آمریکا، از این مشکل رنج می برند. متاسفانه بسیاری از این بیماران حتی متوجه بیماری خود نمی شوند.

این افراد تمامی اثرات جانبی وقفه تنفسی را در خود مشاهده می کنند، اما یا آن را نادیده گرفته و یا به مشکلات دیگر ربط می دهند. 

وقفه ی تنفسی انسدادی چیست؟

۷۵۵px-Obstruction_ventilation_apnée_sommeil.svg

وقفه ی تنفسی در خواب، حالتی است که می تواند نونهالان و حتی بزرگسالان را آزار دهد. همانطور که بر مردان و زنان اثر دارد، کودکان را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. مشخصه ی این عارضه ، توقف ریتم تنفسی در طول خواب است. 

بسیاری از افراد درگیر با این عارضه، در طول خواب حداقل پنج بار به این وقفه دچار می شوند. این معضلی بسیار جدی است که البته بسیاری از این بیماران تا قبل از اینکه فرزند یا همسرشان چیزی به آن ها بگوید، از بیماری خود مطلع نمی شوند.

علائم وقفه ی تنفسی

اگر شما یا همسرتان متوجه هر یک از علائم زیر شدید، باید سریعا به دکتر مراجعه کنید.

ممکن است دکتر در صورت نیاز، شما را به متخصص ارجاع دهد و سپس آزمایش وقفه ی تنفسی در خواب بر روی شما طی مدت زمان یک شب در بیمارستان صورت می گیرد.  
بخشی از مهمتری علائم این بیماری عبارتند از:

 • بیخوابی

 • غلت زدن های گاه و بیگاه در خواب

 • متوقف شدن کوتاه مدت تنفس

 • خروپاف های بلند و بیش از حد

 • تورم پا

 • خسته بودن بعد از بیداری

 • بیداری شبانه و رفتن به حمام

 • سردردهای صبحگاهی یا اخر شب قبل از خواب

 • مشکلات هوشیاری و حافظه

کودکان نیز می توانند علائم بالا را داشته باشند، اما علاوه بر این ممکن است علائم دیگری مانند خیس کردن تخت ، رشد کند، کسب نمرات پایین در مدرسه، عدم تمرکز در طول روز و کاهش توجه را نیز تجربه کنند، که باعث کمبود خواب می شود.

اگر این علائم را در طول خواب خود مشاهده کردید، سریعا اقدام کنید

ممکن است شمادر طول روز هم برخی از این علائم کمبود خواب را تجربه کنید، در حالی که سایر علائم را اطرافیاندر طول خواب شما، متوجه خواهند شد. 

اولین گام، فهم مشکل است و قدم بعدی مراحعه ی فوری به پزشک است.

دکتر می تواند علائم شما را ارزیابی کرده و اگر لازم باشد، شما را به متخصص و کسی که دانش و آگاهی لازم در این زمینه را دارد، ارجاع دهد.

متخصص در بیمارستان و در طول شب، بر روی شما آزمایشی انجام می دهد. این تست، الگوی خواب شما را می سنجد و سپس بیماری را تشخیص می دهد.

modafinil-sleep-deprivation

پیشگیری و درمان

در راستای پیشگیری از این بیماری ، میتوان اقدامات متنوعی انجام داد:

 • از مصرف قرصهای خواب بپرهیزید

 • از مصرف الکل آن هم قبل از خواب به شدت پرهیز کنید

   مدام ورزش کنید حتی اگر قصد کاهش وزن ندارید. ورزش قلب و بدن را در حالت پمپاژ نگه می دارد. مطلب مفیدی در ارتباط با فواید پیاده روی را مطالعه کنید.

 • عاقلانه غذا بخورید. رژیم شما باید شامل گروهی از میوه ها و سبزیجات تازه باشد. هرچه ظرف غذایتان رنگارنگ باشد، برایتان بهتر است. علاوه بر تناول غذاهای سالم، از صحیح بودن حجم غذا هم اطمینان حاصل کنید . مطلب رژیم سالم و مواد غذایی سالم را مطالعه کنید.

 • اگر سیگاری هستید، هر چه سریعتر ترک کنید. ما از خطرات بیشمار کشیدن سیگار آگاه هستیم. وقفه ی تنفسی در خواب نیز یکی از این خطرات است زیرا کشیدن سیگار منجر به شل کردن عضلات تنفسی می شود.

بسیاری از افراد این بیماری را با برداشتن لوزه و گرفتگی بینی، برطرف می سازند.

پس از انجام آزمایش و مشخص شدن بیماری، دکتر سیر درمان را مشخص می کند و عددی را به این بیماری اختصاص می دهد. اگر نمره ۵ یا بالاتر بود، بیمار باید فورا تحت مراقبت شدید و درمان قرار گیرد.

اقدامات پیشگیرانه فوق الذکر، باید در آغاز مدت درمان نیز انجام شوند. افرادسالم، یعنی کسانی که خوب میخورند و به طور مداوم ورزش می کنند، از ابتلا به این بیماری مصون می مانند.

همچنین مطلبی علمی با عنوان فواید خواب  را مطالعه کنید.

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.