راهکارهای موثر برای رهایی از بوی بد پا

راهکارهای موثر برای رهایی از بوی بد پا

راهکارهای موثر برای رهایی از بوی بد پا

بوی بد پا یک مشکل رایج در بین افراد است که در اصطلاح پزشکی با عنوان bromodosis شناخته می شود .  افرادی که دارای این مشکل هستند ممکن است همیشه اقداماتی را جهت تمیز نمودن پای خود انجام دهند ولی همچنان بوی بد با آن ها همراه است . این مشکل سلامتی را به خطر نمی اندازد اما قطعا باعث ناراحتی و خجالت افراد می شود . در ادامه این مطلب ما به بررسی علل این مشکل و راهکارهایی برای رفع آن می پردازیم . با ما همراه باشید .

عرق کردن عامل اصلی بوی بد پا

تعریق یکی از مهم ترین علل اصلی بوی بد پا می باشد . طبق تحقیقات  ، پاهای ما بیشتر از هرجای دیگر بدن عرق می کند . ۶۰۰ غدد عرق در هر سانتی متر مربع پا وجود دارد که باعث ترشح عرق می شود . عرق پا محیط را برای رشد باکتری ها مهیا می کند و در نتیجه این باکتری ها باعث ایجاد بوی بد می گردند . عوامل دیگری که باعث بوی پا می گردند عبارتند از :

 • بهداشت نامناسب
 • پوشیدن کفش و جوراب مشابه در هر روز
 • تغییرات هورمونی
 • استرس

درمان های خانگی برای رفع بوی بد پا

 • چای سیاه

برای کنترل بوی بد پا می توانید از چای سیاه استفاده کنید . تانن موجود در چای سیاه یک عامل ضد باکتری است که می تواند جلوی رشد و پرورش بیش از اندازه آن ها را گرفته و عرق پا را کنترل کند . برای انجام این کار دو عدد چای کیسه ای را در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید . سپس اجازه دهید تا خنک شود . پای خود را به خوبی با صابون شسته و خشک نمایید و به مدت ۱۵ – ۲۰ دقیقه در آب  جوشیده شده قرار دهید  . سپس با حوله خشک نمایید . این کار را به ۲- ۳ بار در روز انجام دهید تا از بوی بد پا خلاص شوید .

 • سرکه سیب

محتوای اسیدی سیب باعث از بین بردن باکتری های ایجاد شده از تعریق زیاد پا می گردد . بنابراین برای جلوگیری از بوی بد می توانید از این ماده استفاده کنید . برای انجام این کار یک دوم فنجان سرکه سیب را با  ۷ فنجان آب گرم در یک تشت بزرگ مخلوط کرده و پای خود را به مدت ۲۰ – ۲۵ دقیقه در آن قرار دهید و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید . این کار را دوبار در روز انجام دهید تا از بوی بد پا رهایی یابید .

 • جوش شیرین و آب لیمو

جوش شیرین باعث خنثی نمودن ph عرق و کنترل رشد باکتری ها شده  و ماهیت اسیدی آب لیمو نیز باعث از بین بردن باکتری ها می گردد . برای استفاده از این راهکار ۷ – ۸ فنجان آب گرم را در یک تشت بزرگ ریخته و یک چهارم فنجان جوش شیرین به علاوه ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو را به آن اضافه کنید . پاهای خود را به مدت ۲۰ – ۲۵ دقیقه در آن قرار دهید و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید . برای رهایی از بوی بد پا روزی یک بار این کار را انجام دهید  .

 • رزماری و مریم گلی

از زمان های قدیم از مریم گلی برای جلوگیری از بوی بد پا استفاده می شده است . رزماری و مریم گلی دارای خواص ضد باکتریایی بوده و تولید عرق توسط غدد را کاهش می دهند . برای این کار ۷-۸ فنجان آب گرم را در یک تشت بزرگ ریخته و مریم گلی و رزماری خشک شده  (هرکدام  یک قاشق غذاخوری ) را در آب گرم ریخته و اجازه دهید ۱۰ – ۱۵ دقیقه بماند . سپس پاهای خود را به مدت ۱۵ – ۲۰ دقیقه در تشت قرار دهید و بعد با حوله تمیز خشک کنید . این عمل را دوبار در روز انجام دهید .

 • روغن اسطوخودوس

این روغن علاوه بر طراوت بخشیدن به پاها دارای خاصیت ضد باکتریایی بوده و باکتریایی که ایجاد بو می کنند را از بین می برد . از این روغن همچنین می توانید برای درمان ترک پاشنه پا نیز استفاده کنید . برای از بین بردن بوی بد پا ۶ – ۷ قطره روغن اسطوخودوس را با ۸ فنجان آب گرم در یک تشت بزرگ ریخته و پاهای خود را به مدت ۲۰ – ۲۵ دقیقه در آن قرار دهید و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید . این کار را دوبار در روز انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید .

 • روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمان موثر برای رفع بوی پاست . خواص ضد قارچ و ضد باکتری طبیعی در روغن درخت چای باعث ایجاد طراوت و بوی خوش در پا می گردد . برای استفاده از این درمان ۲۰-۲۵ قطره روغن درخت چای را در  ۷ – ۸ فنجان آب گرم ریخته و پاهای خود را به مدت ۲۰ – ۲۵ دقیقه در آن قرار دهید و سپس خشک نمایید . این کار را هر روز قبل از پوشیدن کفش انجام دهید .

 • روغن آویشن

روغن آویشن به علت داشتن خواص ضد قارچی قوی تاثیر شگفت انگیزی بر روی بوی بد پا دارد . همچنین دارای خواص ضدباکتریایی است که باعث کشتن باکتری های ایجاد کننده بو می گردد .  بنابراین می توانید از آن برای رهایی از بوی بد استفاده کنید . برای استفاده از این درمان ۲۰ قطره روغن آویشن را در ۸ فنجان آب گرم ریخته و پاهای خود را به مدت ۲۰ – ۲۵ دقیقه در آن قرار دهید . سپس با یک حوله تمیز خشک کنید . این کار را روزی یک بار انجام دهید .

 

منبع : myhealthtips

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.