۱۰ راه مفید برای افزایش اعتماد به نفس

ایجاد اعتماد به نفس

راه های افزایش اعتماد به نفس

همینطور که اعتماد به نفس بیش از حد ضمیر شما را بدون فکر و قاعده خاصی تقویت می کند، فقدان اعتماد به نفس نیز روحیه شما را نیز به شدت سرد می کند و تواناییخودشناسی را از شما سلب می کند . خودشناسی ضعیف، روحیات و کیفیت زندگی را تغییر می دهد . اما احیای اعتماد بنفس بسیار آسان است و تلاش زیادی نمی خواهد. در اینجا به ۵ راه ساده برای افزایش اعتماد به نفس اشاره می کنیم

تصور کنید قادر باشید بر هرگونه مانع و مشکلی که ممکن است در کار یا روابطتان پیش بیاید ، غلبه کنید و نیاز نداشته باشید تا در هر کاری که در زندگی انجام می دهید یا هرقدمی که برمی دارید تایید دیگران را برای خود داشته باشید و از آن ها مشاوره بگیرید و سوال کنید . این چیزی است که افراد دارای اعتماد به نفس بالا هر روز انجام می دهند . اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اعتماد به نفس پایینی دارید ما در این جا ۵ راهکار آسان برای بالابردن اعتماد به نفس به شما پیشنهاد می کنیم . با ما همراه باشید .

 

  • با لبخند، از خواب بیدار شوید

صدای زنگ آلارم صبحگاهی، از بدترین و آزاردهنده ترین لحظات یک روز است. از روی خواب آلودگی هشدار را به تعویق می اندازید و حتی قبل از اینکه بخواهید پتو را بر روی خود بیندازید و چشمانتان را ببندید، آلارم مجددا شروع به سر و صدا می کند. آنقدر فرایند بیدار شدن سخت و ملال آور است که می خواهید تمام دنیا ساکت باشد تا بخواب روید. از روز پیش رو نترسید! فرصت های بیشماری پیش روی شما قراردارند. باوجود یکنواختی رویدادهای هر روزه، شرایط غیرقابل تصور بسیار وجود دارند که احتمال رخ دادنشان زیاد است. زندگی یک بازی کامپیوتری، با جهات و چشم اندازهای یکسان نیست، بنابراین بلند شوید و لبخند بزنید و برای تمام اتفاقات هیجان انگیز محتمل، آماده شوید. 

 

 

  • سر خود را بالا بگیرید

بله همین است! خیلی آسان به نظر می رسد؟ شاید به سختی باور کنید که این عمل چقدر در تقویت اعتماد به نفستان موثر است. تا بحال فکر کرده اید که چگونه انسان توانسته خود را از سایر موجودات متمایز کند؟ این به خاطر حالت ایستاده ی انسان است، و این در کنار سایر خصوصیت ها، انسان را اشرف مخلوقات می کند. حالت بدن خود را هر ده دقیقه بررسی کنید و بعد از گذشت یک ماه دیگر به این عمل نیازی ندارید.نیازی نیست که قفسه سینه خود را به جلو دهید و مانند یک دلقک راه روید. تنها کافی است از نیفتادن شانه های خود اطمینان حاصل کنید.

افزایش اعتماد به نفس

 

  • کتاب بخوانید

حتی اگر ترجیح بدهید تلویزیون ببینید یا با کامپیوتر خود بازی کنید، هر روز ۱۰ یا ۲۰ صفحه از هر کتابی که به آن علاقه دارید را بخوانید. کتاب، حس تخیل را بر می انگیزد و نسبت به رسانه های دیگر غنی تر است. در کنار این که کتاب ها شما را به مکان های دوردست می برند و شما را با شخصیت های پیچیده آشنا می کنند، دایره ی لغات شما را افزایش می دهند، راه های بی شماری را برای ساخت جملات پیشنهاد می کنند و ایده های بسیاری به شما می دهند. به یاد داشته باشید که انسان آگاه همیشه قابل احترام است، دشمنان وی را نیرومند می بینند و گذر زمان چیزی از جذابیت وی کم نمی کند.

 

 

  • دوچرخه سواری کنید

ماشین ها جذاب هستند و موتور سیکلت ها جذابتر، اما دوچرخه ارزانتر است. همچنین سرگرمی بیشتری دارند و حفظ تعادل  راحت تر است. قلب شما را به کارکردن وا می دارد و در ساعت اوج ترافیک مفیدتر است.  با دوچرخه سواری، پول خود را پس انداز می کنید و در طول روز همیشه پرانرژی خواهید بود. و در کل ورزش برای افزایش اعتماد به نفس عالی است. همچنین ورزش پیلاتس نیز یکی از بهترین ورزش ها برای افزایش اعتماد به نفس است توصیه می شود ورزش پیلاتس در خانه را بخوانید

 

 

  • خوب بخوابید

کمبود خواب به شدت شما را ضعیف می کند و شما یک روز به شدت طاقت فرسا را پیش رو خواهید داشت ، چه برسد که برای آن روز کار سختی را هم در پیش داشته باشید. 

اطمینان حاصل کنید که در روز حداقل ۷ ساعت می خوابید (در طول روز یا شب)، اگر این نکته را رعایت کنید دیگر به هشدار صبحگاهی ساعت فحاشی نمی کنید ! و روز خوبی را خواهید داشت. همچنین مطلبی در ارتباط با فواید خوابیدن به اندازه کافی نیز تهیه شده ، حتما مطالعه کنید

 

 

 

راهکار هایی روانشناسی برای افزایش اعتماد به نفس

” عدم اعتماد به نفس یک حکم ابدی نیست . اعتماد به نفس مانند هر مهارت دیگری می تواند با آموزش ، تمرین و تسلط به دست آید . زمانی که شما آن را به دست آوردید همه چیز در زندگی شما تغییر خواهد کرد و بهتر خواهد شد . ” – باری داونپورت

 

 

  •  افزایش خودشناسی

اگر شکست خوردید ، همیشه یادتان باشد که حتما یک راه حلی وجود دارد . شاید دوباره آن را انجام دهید اما باید اشتباهاتتان را همیشه به یاد داشته باشید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید . هر شکست بهترین راه برای خودشناسی شماست . هر چیزی را که به دست آوردید و یاد گرفتید بر روی کاغذی بنویسید و جایی نزدیک به خود قرار دهید تا همیشه جلوی چشمتان باشد . همچنین یک لیست از چیزهایی که باید به خاطر آن ها سپاسگزار باشید تهیه کنید . شکرگزاری بر سلامت و شادی شما تاثیر بسیاری دارد .

 

 

  • تعیین اهداف واقع بینانه

شما باید استعدادها و نقاط قوت خود را بشناسید و اهدافتان را مطابق با آن ها انتخاب نمایید . اهدافی را که خیلی بالاتر از از مهارت ها ، توانایی ها ، شرایط و تجربیات شماست از خود دور کنید .

 

 

  •  مثبت بیندیشید

” خوش بینی باوری است که شما را در رسیدن به موفقیت هدایت می کند . هیچ چیز را نمی توان بدون امید و اعتماد به نفس به دست آورد . ” – هلن کلر
هلن کلر اولین شخص نابینا و ناشنوا در آمریکا بود که توانست درجات بالایی را کسب کند . واضح است که افکار مثبت باعث رسیدن او به موفقیت بود .

چرا باید مثبت فکر کنیم ؟ زیرا افکار منفی همه تفکرات مثبت را از ذهن شما خارج می کند و شما فقط به شکست فکر می کنید . در این جا مواردی را برای چگونگی مثبت اندیشی برای شما بیان می کنیم که با تمرین می توانید به آن برسید :

 

       – جملات مثبت را با خود تکرار کنید ” من می توانم موفق شوم ” ، ” من قادر هستم به انجام … “

       – هر زمانی که افکار منفی به ذهن شما هجوم آورد سریعا آن ها را خارج کرده و با افکار مثبت جایگزین کنید .

       – شادی و موفقیت را در ذهن خود تجسم کنید اما زمان زیادی را برای خیالبافی هدر ندهید .

       – موانع را نادیده بگیرید . اگر یک نقشه و طرح درست از اهداف خود داشته باشید موانع را می شناسید و می توانید خود را برای مواجه شدن با آن ها نجهز و آماده کنید . این گونه موانع و مشکلات شما را از مسیر خارج نمی کنند .

       – از دیدن اخبار منفی و غم انگیز رسانه ها دوری کنید .

      – سعی کنید اوقات فراغت خود را با فعالیت هایی که موجب شادی در شما می شوند بگذرانید . فعالیت های کمدی ، ورزشی و اجتماعی و … . ار همکاران و دوستان منفی نگر دوری کنید .

 

 

  •  فعالیت های مثبت و زبان بدن

خیلی خوب است که ذهن مثبتی داشته باشیم اما برای رسیدن به اهداف بزرگ تر ما نیاز به فعالیت های مثبت نیز داریم . بر اساس تحقیقی که در کلمبیا انجام شد در یافتند که حتی یک دقیقه گرفتن ژستی مانند یک رئیس ( مثلا گذاشتن پاها بر روی میز) می تواند در افزایش اعتماد به نفس موثر باشد . زبان بدن ما ، نوع راه رفتن ما و رفتارهای ما می تواند در بالا رفتن اعتماد به نفس کمک کند و در نتیجه شانس بیشتری برای موفقیت خواهیم داشت .

 

 

  •  افزایش اراده

اگر شما انگیزه و خوش بینی کافی را ندارید با چند راه ساده می توانید قدرت اراده خود را بالا ببرید تا بتوانید به اهدافتان برسید . زمانی که قدرت اراده و فعالیت های مثبت شما افزایش پیدا کند ، اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت .

 

نظرات و تجربیات خود را در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید.

۱۰ راه مفید برای افزایش اعتماد به نفس
4.5 (90%) 2 votes
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.