نگهداری از خودرو – روشهایی برای سالم نگه داشتن خودرو

خودرویی سالم

اگرچه همه ی ما علاقمند هستیم ماشینمان تا آخر عمر کار کند، اما این خواسته ما هیچگاه عملی نخواهد شد. رکورد طولانی ترین مدت نگهداری از ماشین متعلق به ایرو گوردون است، مردی که ماشین ولوو P1800  خود را از سال ۱۹۶۶ تا به حال حفظ کرده و با آن مسافتی حدود ۳ میلیون مایل را پیموده است. البته شما نیز می توانید طول عمر ماشین خود را افزایش داده و اتفاقات ناگوار را کاهش دهید . در اینجا به  ۵ نکته، برای داشتن خودرویی سالم اشاره خواهیم کرد.

  • ۵ نکته برای داشتن خودرویی سالم

  • سرویس مداوم ماشین را در دستور کار خود قرار دهید 

این نکته شاید ساده به نظر برسد، اما مالکین خودرو های بسیاری هستند که توجه لازم جهت برنامه ریزی برای تعمیرات اتوموبیل خود را ندارند . گوردون می گوید : ” من به برنامه ی تعمیراتی که از طرف کارخانه سازنده ماشین نوشته شده بود، اهتمام ورزیدم و به توصیه های فروشنده توجهی نکردم. این سازندگان خودرو هستند که ماشین را ساخته اند و بنابراین دقیقا می دانند چه چیزهایی برای عملکرد اتومبیل بهتر است ” . ماشین هایی که به سیستم مانیتور روغن مجهز هستند، بهترین زمان را برای تعویض روغن نشان می دهند و بنابراین مالکین چنین خودروهایی باید از برنامه زمانی تعمیرات تبعیت کنند. باوجود چراغهای هشداری که در پشت فرمان اتومبیل تعبیه شده و همچنین مسافت های مشخص برای تعمیر مجدد ماشین (در بعضی از مدلها ۲۰ هزار مایل) ،هیچ دلیلی برای کم اهمیت شمردن تعمیرات وجود ندارد.

Maintenance of cars - tools, materials, equipment

  • باد لاستیک ها و سطح مایعات ماشین را به طور منظم چک کنید

این کار بیشتر از ۱۰ دقیقه وقت شما را نمی گیرد. دستمالی را در دست گرفته و از سرد بودن موتور ماشین اطمینان حاصل کنید. کاپوت ماشین را بالا زده و میله ی عمق سنج روغن ماشین را از جای خود خارج کنید. با دستمال آن را تمیز کنید و در جای خود قرارداده و مجدا بیرون بیاورید و به سرعت روغن ماشین که مهمترین مایع موجود در موتور است را چک کنید. سطح سرریز مخزن رادیاتور و همچنین سیلندر ترمز  را بررسی کنید . سطح مایع فرمان خودکار را چک کرده و در همین حال، به دنبال جای خوردگی بر روی شلنگ و تسمه باشید. به تهویه هوا نگاهی بیندازید. ماشین را روشن کرده و زمانی که گرم شد، سطح مایع انتقال را ارزیابی کنید. در نهایت، در زمانی که لاستیک ها سرد هستند، طبق دستورالعمل سازنده ی خودرو، از محفظه ی فشار برای حصول اطمینان از باد لاستیک ها استفاده کنید. به طور ایده آل،باید هر هفته یک بار تمام این موارد را انجام دهید. اما به جز فشار باد لاستیک که هر دو هفته باید چک شود، امروزه بررسی ماهانه کافیست.

servicing (1)

  • در هنگام راه اندازی ماشین، آرام برانید

“روشن کنید و به راه بیفتید ! “ممکن است این جمله را از کسی که ماشین خود را روشن کرده و بلافاصله آن را به حرکت در می آورد بشنوید. این جمله ای بسیار غلط است، درون موتورِ سرد (به حالتی گفته می شود که ماشین بیش از ۵ ساعت خاموش بوده باشد) ، هیچ روغنی بین اجزای متحرک آن وجود ندارد. تمام روغن به محفظه بازگشته است. تنها گذشت چند ثانیه کافیست تا روغن به تمامی اجزای موتور رسیده و حسابی عملکرد آن را نرم سازد. در طول این چند ثانیه، شما باید دور موتور را به حداقل برسانید. قبل از گاز دادن و به راه افتادن، به خودرو ۳۰ ثانیه مهلت دهید. اگر خودرو بیش از ۲۴ ساعت خاموش بوده است، زمان بیشتری را باید صبر کنید.

Close up of male auto mechanic working on engine in auto repair shop

  • به صداهای عجیب غریب گوش کنید

گاهی رادیو را خاموش کرده و به نویزهای عجیب و غریب توجه کنید. به عنوان مثال به این چند نکته دقت نمایید : صدایی مانند کلیک در هنگام رانندگی، ممکن است به معنای فرورفتن میخ در لاستیک ماشین باشد. اگر زمان تعویض ترمز باشد، شاخص سایش ترمز، صدایی بلند و جیغ مانند از خود در می آورد. همچنین، اگر در هنگام ترمز صدای گوش خراشی را شنیدید، به این معناست که صدای برخورد فلز ها به گوش می رسد و لنت های ترمز ماشین نازک شده و زمان تعویض آن فرارسیده است. اگر نمی توانید علت صدا ها را تشخیص دهید، برای نظر کارشناسی خودرو را به مکانیک نشان دهید. 

  • آرام برانید

در زمان رانندگی به خودرو فشار وارد نکنید. گوردون این چنین می گوید : ” ترمزها را به آرامی فشار دهید و از رانندگی خشن بپرهیزید “. تخت گاز راندن موقتی، آسیبی نمی رساند، ولی راندن دائمی خودرو مانند یک اتومبیل مسابقه، از عمر مفید آن می کاهد.

car-servicing

نکته ای که باید در هنگام تعویض دنده به آن دقت کرد

حتی اگر برای اولین بار در اتومبیلی می نشینید، می توانید زمانهایی را که خودرو در دنده ی مناسب است، تشخیص دهید. در این حالت، خودرو صدای آرامی دارد. در هنگام سبک بودن بیش از حد دنده، ماشین به حالت سرفه میفتد، و هنگامی که دنده بیش از حد سنگین باشد، صدای دور بالای موتور به وضوح شنیده می شود. با توجه به سرعت سنج می توان دنده را در زمان مناسب تعویض کرد. در دور موتور ۳۰۰۰RPM یا در هر ۲۴ کیلومتر در ساعت افزایش سرعت، می توانید دنده را تعویض کنید. این یک قاعده ی کلی است. در ماشین های قدرتمند، این مقدار تغییر می کند. فقط به یاد داشته باشید قبل از شنیدن صدای وحشتناک موتور، دنده را تعویض نمایید. 

این چند روش برای تمام اتومبیل ها عملی می باشد و به شما برای داشتن خودرویی سالم کمک می کند. اما در زمان خرابی ماشین، نا امید نشوید. تمام خودرو ها حتی آنهایی که قابلیت اطمینان بالایی دارند، پس از مدتی معیوب می شوند. در بیشتر موارد، تعمیر خودرو از تعویض آن ارزان تر است.

اما راز گوردون در پیمودن ۳ میلیون مایل با اتوموبیلش چیست؟ وی می گوید ” به ماشینتان عشق بورزید و با آن مدارا کنید ! ” 

نگهداری از خودرو – روشهایی برای سالم نگه داشتن خودرو
2.75 (55%) 4 votes
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.