روش های ساده برای تقویت حافظه

روش های ساده برای تقویت حافظه

روش های ساده برای تقویت حافظه

برای موفقیت در کار یا تحصیل نیاز به داشتن یک حافظه  خوب دارید . حافظه قوی نشان دهنده مغز سالم است .  شما ممکن است یک دانشجو یا دانش آموزی باشید که قرار است در امتحانات شرکت کنید و یا این که کار حرفه ای را انجام دهید . در همه این موارد حافظه خوب به شما در انجام درست کارها کمک می کند . بنابراین باید به دنبال راه حل هایی برای تقویت حافظه خصوصا در سنین بالاتر باشید  . کارهای زیادی است که برای تقویت حافظه خود می توانید انجام دهید اما ما در این بخش شما را با ساده ترین راهکار ها آشنا خواهیم کرد .  با ما همراه باشید .

  • خواب و ورزش

مطالعات نشان می دهد که مغز توانایی تطابق و تغییر را دارد . به این معنی که مغز توانایی این را دارد که قدرت و ظرفیت خود ا در هر سنی بهبود بخشد . ورزش و خواب کافی یکی از راه های تقویت مغز می باشد .

ورزش مغز و بدن : اگر شما با بدن خود درست و به خوبی رفتار کنید می توانید توانایی های مغز خود را در پردازش  و یادآوری اطلاعات افزایش دهید . با فعالیت های فیزیکی میزان رسیدن اکسیژن به بدن افزایش می یابد . ارسال اکسیژن بیشتر به مغز از به وجود آمدن اختلالات مغزی جلوگیری و خطر از دست دادن حافظه را کاهش می دهد . همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت  می گردد .

خواب کافی : اگر خواب کافی نداشته باشید مغز شما قادر نخواهد بود از تمامی ظرفیت خود استفاده کند و عملکرد مناسبی نخواهد داشت . اگر مغز به طور کامل استراحت نکند قدرت فکر کردن به مسائل بحرانی و حل مشکلات را ندارد . اگر در حال آماده کردن خود برای یک امتحان هستید یا فشار کار زیادی بر روی شماست ، باید به خودتان به مقدار کافی استراحت بدهید .تقویت حافظه در طول عکیق ترین مرحله از خواب اتفاق می افتد .

 

  • تفریح و دوستان

بسیاری از مردم فکر می کنند که تقویت حافظه از طریق حل کردن پازل یا جدول کلمات متقاطع یا بازی شطرنج افزایش می یابد . در حالی که ثابت شده است شرکت کردن در تفریحات و سرگرمی هایی که باعث شادی شما می شود عملکرد مغز و حافظه را بهبود می بخشد .

روابط سالم : روابط به تحریک مغز کمک می کند . تعامل با دیگران بهترین ورزش برای مغز و حافظه است . داشتن روابط سالم و قوی باعث سلامت مغز می گردد .

خنده برای مغز خوب است : احتمالا شنیده اید که می گویند خنده بهترین دارو است و این  جمله برای مغز نیز صادق است . خنده مناطق بسیاری از مغز را درگیر می کند و باعث فعال شدن آن مناطق می گردد .

یافتن سرگرمی های زندگی : شما می توانید زمانی  را در کنار دوستان خود باشید و موقعیت های طنزی ایجاد کنید و بخندید و یا وقت خود را با افراد شوخ طبع بگذرانید. افرادی که بهراحتی می خندند و می توانند باعث شادی و خنده دیگران شوند . سعی کنید ساعاتی را با کودکان بگذرانید . کودکان بهترین گزینه برای کشف سرگرمی در هرچیزی هستند .

 

  • مبارزه با استرس

استرس یکی از بدترین دشمنان مغز است . استرس مزمن باعث از بین بردن سلول های مغزی شده و قسمتی از مغز را که به یادسپاری خاطرات جدید و یادآوری خاطرات گذشته مربوط می شود ، از بین می برد . سعی کنید با استرستان مبارزه کنید .

 مدیتیشن : مدیتیشن به افزایش قدرت مغز و شکست دادن استرس کمک می کند . همچنین باعث کاهش افسردگی ، اضطراب و مشکلاتی از این قبیل می گردد .

یافتن راه هایی برای استراحت : حتی اگر برنامه فشرده و پر تنشی برای کارتان دارید ، زمانی را به استراحت اختصاص دهید . تلویزیون تماشا کنید ، برنامه های کمدی و سرگرم کننده ببینید ، و یا کارهایی که دوست دارید انجام دهید  .

در بین دوستان : زمانی را با دوستان خود بگذرانید . این کار به جوان شدن سلول های مغزی شما کمک می کند و باعث عملکرد بهینه تر مغز می گردد  .

 

 

روش های ساده برای تقویت حافظه
3.5 (70%) 2 votes
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.