سنگ کلیه – بررسی انواع سنگ کلیه و روش های درمان

سنگ کلیه

هر آنچه درمورد سنگ کلیه که باید بدانید

سنگ کلیه مواد جامدی هستند که درون مجاری اداری تشکل می شود ، این سنگ ها که به شدت متمرکز و محکم هستند دارای اندازه های متفاوتی است ، ممکن است این سنگ کوچک باشد و با درد کم و یا بدون درد از طریق مجاری ادراری دفع شود ، اما ممکن است همین سنگ بزرگ باشد و با مسدود کردن مجاری اداری باعث درد و خون ریزی شود و مجبور به مصرف دارو و همچنین انجام لیزر و یا در نهایت انجام عمل جراحی برای خارج کردن آن از بدن شوید.

سنگ کلیه یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه ادراری است ، هر ساله در کشور آمریکا بیش از ۱ میلیون نفر به سنگ کلیه مبتلا می شوند . همچنین ایران خودمان بالاترین آمار سنگ سازی در خاورمیانه را داراست ،از این رو مطلب کاملی را درمورد سنگ کلیه برای کاربران خوب سایت پیشنهاد آماده کردیم ، با ما همراه باشید

دستگاه ادراری

دستگاه اداری

به تمام اجزایی بدن که وظیفه خروج آب اضاف بدن را بر عهده داند دستگاه اداری میگویند، مثانه ، کلیه و مجاری ادراری ، کلیه ۲ عضو به به شکل لوبیا هستند که هر کدام اندازه یک مشت دست هستند ، آنها در زیر قفسه سینه و هرکدام در کی طرف بدن (چپ و راست) قرار دارند ، یکی از وظایف کلیه ها را میتوان به تصفیه خون و فرستادن مجدد خون به قلب نام برد ،همچنین وظیفه دیگر کلیه خارج کردن مواد زاید از بدن است ، هر روز حدود ۲۰۰ لیتر خون توسط کلیه ها تصفیه می شود که از این مقدار ۱-۲ لیتر به ادرار تبدیل می شود ، این ادرار به وسیله مجاری از ادراری از طریق لوله ای به نام میزنای به مثانه منتقل می شود ، این ادراد تا زمان دفع توسط فرد در مثانه نگه داری می شوند.

چه کسانی خطر ابتلا به سنگ کلیه را دارند؟

همه ممکن است که سنگ کلیه بگیرند ولی تحقیقات نشان داده است که مردان بیشتر از زنان احتمال ابتلا به سنگ کلیه را دارند ، همچنین سفید پوستان بیشتر از سیاه پوستان به سنگ کلیه مبتلا می شوند ، همچنین افرادی که دارای اضافه وزن هستند خطر تولید سنگ در آنها بالاست ، در کشور آمریکا ۸٫۵% درصد از مردم به سنگ کلیه مبتلا شده اند .

چه چیزی باعث ابتلا به سنگ کلیه می شود

سنگ هنگامی تشکیل میشود که مواد موجود در ادرار مثل کلسیم ، فسفر و اگزالات در کنار هم فشرده شوند ، خوردن بعضی غذاها ممکن است که احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد اما پزشکان معتقد هستند که خوردن غذاها خیلی به تشکیل سنگ ارتباطی ندارد و غذاها باعث تشکیل سنگ نمی شوند.
همچنین افرادی که به اندازه کافی مایعات مصرف نکنند خطر ابتلا به سنگ کلیه در آنها بالاست ، همچنین نگه داری ادرار در مثانه و فاصله انداختن بین دفع ادرار یکی از دلایلی است که باعث ایجاد سنگ می شود

از مهمترین دلایل ابتلا به سنگ کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری ارثی هیپرکلسیوری که باعث افزایش کلسیم در ادرار می شود و از موارد اصلی سنگ کلیه است
داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ را افزایش میدهد
بیماری کیستک کلیه که یک کیسه پر از مایع در کلیه تشکیل میدهد
هیپرپاراتیروئیدیسم یا وضعیتی که غدد پاراتیروییئ گردن ، که ۴ عدد غذه اندازه نخود مسئول ترشح هورمون هستند ، ترشح هورمون بیش از حد باعث زیاد شدن کلسیم خون می شود.

زمانی که کلیه ها قادر به دفع اسیدهای موجود در ادرار نشوند بیماری را بیماری اسیدوز توبولار کلیوی گویند ، این بیماری باعث جمع شدن اسید ها و ایجاد سنگ می شود.
بیماری هیپراگزالوری که کلیه مقدار زیادی اگزالات از دست میدهد.
انسداد دستگاه ادراری باعث ایجاد سنگ می شود
نقرس که یک بیماری تورم دردناک مفاصل است باعث سنگ می شود
افرادی که سابقه عمل دستگاه گوارش را دارند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را دارند.
التهاب مزمن روده نیز امکان ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهد
همچنین قرص های دیورتیک که باعث دفع آب بدن می شوند خطر ابتلا به سنگ را افزایش میدهند
آنتی اسیدهای کلسیم نیز خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهند
داروی توپوماکس که ضد تشنج است باعث ابتلا به سنگ می شود

انواع سنگ کلیه

سنگهای کلیه انواع مختلفی دارند ، آنها از ۴ نوع تشکیل شده اند:
۱- شایع ترین آنها سنگ های کلسیمی هستند و به ۲ دلیل رخ میدهند ، اگزالات کلسیم و فسفات کلسیم
سنگهای اگزالات کلسیم شایع تر از سنگ فسفات کلسیم هستند ، سنگ های اگزالات به دلیل دفع اگزالات بالا ایجاد می شوند اما سنگهای فسفات کلسیم به دلیل ترکیبی از کلسیم بالا و قلیایی بودن ادرار رخ میدهند ، اگر سنگ فسفات کلسیم باشد به این دلیل است که Ph ادرار بالاست .
۲-گونه دیگر از سنگ های کلیه سنگهای اسید اوریک هستند ، این سنگها هنگامی تشکیل میشوند که اسید اوریک ادرار بالا باشد و ادرار به صورت مداوم اسیدی باشد ، پورین موجود در پروتئین حیوانی مانند گوشت، ماهی و صدف ممکن است که اسید اوریک را افزایش دهد ،
۳-سنگ دیگری که در کلیه تولید میشود سنگهای استروویت هستند ، این سنگ ها که بر اثر عفونت کلیه تشکیل می شوند ،برطرف کردن عفونت کلیه ها و مجاری ادراری میتواند خطرابتلا به این نوع سنگ را کاهش دهد.

۴- سنگ سیستین هم از تولیدات کلیه است ، این سنگ بر اثر اختلال ژنتیکی به وجود می آید، این اختلال باعث میشود که سیستین به داخل ادرار نشت کند و در نتیجه تجمع سیستین به داخل ادرار کریستالهایی تشکیل میشود که باعث ایجاد سنگ می شوند

سنگ کلیه چه شکلی است

 

سنگ کلیه

علائم و نشانه های سنگ کلیه

از نشانه های سنگ کلیه میتوان به درد و یا خونریزی هنگام دفع ادرار اشاره کرد ، و همچنین درد شدید در پشت و یا شکم نیز از نشانه های سنگ کلیه است ، درد های سنگ کلیه هم میتواند کوتاه مدت و هم بلدن مدت باشند ، همچنین بعضی از افراد ممکن است حالت تهوع و یا سرگیجه داشته باشند ، با این حال سنگ های کوچکتر ممکن است به راحتی توسط سیستم ادراری دفع شوند و بیمار زیاد درد نکشد.

روش تشخیص سنگ کلیه:

آزمایش ادرار یکی از روشهای مهم تشخیص سنگ کلیه است ، در صورتی که سنگ و یا عفونت کلیه داشته باشید ازمایشگاه ها توسط آزمایش ادرار توانایی تشخیص و همچنین نوع بیماری را دارند .

روش دیگری که برای تشخیص سنگ کلیه و یا عفونت کلیه به کار میرود آزماش خون است ، باازمایش خون پزشکان توانایی این را دارند که متوجه شوند که آیا شما سنگ کلیه و عفونت کلیه دارید.

روش اخری که میتوان با آن سنگ کلیه را تشیص داد سونوگرافی است ، با سونوگرافی پزشکان میتوانند به سادگی سنگ کلیه و نوع سنگ کلیه را تشخیص داده و دیگر دردسر آزمایش و زمانی که طول میکشد تا نتیجه آن بیاید را نخواهید داشت.

روش درمان سنگ کلیه

روش درمان سنگ کلیه

روش درمان سنگ کلیه به چیزهای مختلفی بستگی دارد ، مورد اول سایز سنگ کلیه است و مورد دوم بسته به این دارد که آیا سنگ درد دارد و اینکه آیا مجاری ادراری را بسته و یا خیر ، سنگهای کوچک معمولا توسط دستگاه ادراری و بدون هیچگونه درمان خاصی دفع می شوند ، اما ممکن است برای سنگهای ریز هم مجبور به استفاده از داروهای ضد در باشیم ، اما معمولا با نوشیدن زیاد مایعات میتوان قسمت اعظم کار دفع سنگ را انجام داد ، اما اگر فرد دچارد درد و یا ناتوانی در دفع آب باشد ممکن است فرد در اثر کمبود آب دچار سرگیجه و تهوع شود ، اما اگر سنگ خیلی بزرگ باشد ممکن است نیاز به عمل جراحی برای دفع سنگ توسط پزشکان وجود داشته باشد .

نحوه شکستن سنگ
در صورتی که سنگ بزرگ باشد ولی اندازه آن بقدری که نیاز به عمل جراحی نداشته باشد باید ابتدا سنگ به قطعات ریز تر خورد شود تا عمل دفع راحت تر صورت بگیرد ،

روش اول سنگ شکنی توسط دستگاهی به نام lithotripter انجام می شود ، این روش که به صورت سرپایی انجام میشود به وسیله امواجی که دستگاه تولید میکند سنگ درون کلیه لبه قطعات ریز تر خورد می شود ، این قطعات دفع شان راحت تر است . در این روش بعد از انجام سنگ شکنی به خانه برمیگردد.

روش دوم شکستن سنگ کلیه که اورتروسکوپی نام دارد هیچ برشی بر روی بدن داده نمی شود ، در این روش از طریق لوله ای که وارد مثانه میشود سنگ را پیدا کرده و آن را به وسیله لیزر خورد میکنند و در نهایت به وسیله همان لوله و قسمتی که شبیه به یک سبد است سنگ را خارج میکند ، در این هم روش بیمار همان روز به خانه برمیگردد.

روش شوم شکستن سنگ نفرولیتوتومی است ، از طریق این روش پس از بیهوشی یک برش بر روی کمر زده و از طریق آن وارد بدن می شود ، این روش برای سنگ های بزرگ تر به کار میروند ، در این روش ممکن است بیمار چند روزی را نیاز به استراحت در بیمارستان داشته باشد.

پیشگیری از سنگ کلیه

چگونه از تشکیل سنگ در پیشگیری کنیم

روشهای پیشگیری از سنگ کلیه

اولین گام از پیشگیری سنگ کلیه شناخت آن و شناخت روشهای تشکیل آن است ، بهترین روش جلوگیری از تشکیل سنگ مصرف زیاد آب است ، مصرف زیاد آب علاوه بر تضمین سلامت کلیه و همچنین دیگر اعضای بدن از ایجاد سنگ کلیه در بدن جلوگیری میکند. توجه کنید که روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید ، نوشیدن ۸ لیوان آب علاوه بر سلامت کلیه مزایای دیگری هم برای بدن دارد.

از دیگر راه های کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه تغییرات در رژیم غذایی است ، با محدود کردن استفاده از سدیم، پروتئین حیوانی، کلسیم، اگزالات میتوانید مقدار زیادی از احتمال ایجاد سنگ در کلیه بکاهید.

در صورتی که سنگ کلیه دارید و یا کلیه شما سنگ ساز است شناسایی داروهای زیر برای شما امری مهم خواهد بود

داروی hyperuricosuria—allopurinol برای کاهش اسید اوریک در خون و ادرار
داروی hypercalciuria—diuretics برای بالا بردن سیترات و pH خون

افراد مبتلا به هیپرپاراتیروئیدیسم که بدن آنها سنگهای کلسیمی میسازد میتوانند با عمل جراحی و برداشتن غدد پاراتیروئید و یا غذه ای که پر کار شده از تولید سنگ جلوگیری کنند.

نکات مهم سنگ کلیه:

سنگ شایع ترین بیماری کلیو می باشد .

سنگ کلیه یک شی جامد است که اغلب توسط دستگاه ادراری دفع می شود ولی در صورت برگ بودن سنگ گاهی اوقات مجبود به عمل جراحی برای انجام آن هستیم
دانشمندان معتقدند که خوردن غذا باعث ایجاد سنگ کلیه نمیشود و اینکه میگویند فلان غذا سنگ ساز است اشتباه است .

افراد مبتلا به سنگ کلیه ممکن است در هنگام ادرار درد داشته باشند و یا در شکم و پشت خود احساس درد کنند ، همچنین ممکن است هنگام ادرار خونریزی داشته باشد .

برای تشخیص سنگ کلیه باید به یک ارولوژیست مراجعه کنید و از طرقی که در بالا توضیح دادم آن را تشخیص دهد
با تغییر رژیم غذایی خود میتوانید به میزان زیادی از تشکیل سنگ جلوگیری کنید.

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.