, ,

فواید ازدواج – ازدواج یا تجرد – علم کدام یک را برای سلامت ما می پسندد؟

ازدواج یا مجردی

فواید ازدواج

مطالعات بسیاری جهت سنجش میزان سلامت و نشاط افراد متاهل و مقایسه آنها با زندگی مردان و زنان مجرد صورت گرفته است. مطمئنا مجرد بودن مهیج تر است و در مقابل آن ازدواج آرامش بخش و با ارزش است. اما وقتی صحبت از مشکلات و سلامتی می شود، کدام یک در مقایسه با دیگری بهتر است؟ ازدواج یا مجردی ؟ معمولا، حفظ سلامت افراد به خودشان بر می گردد، اما سبک های خاصی از زندگی (مانند شغل یا ازدواج) وجود دارد که می توانند بر روی سلامت و طول عمر شما موثر باشند. با ما همراه باشید تا فواید ازدواج را بررسی کنیم.

ازدواج یا مجردی ؟

سلامت قلب

تحقیقات درباره فواید ازدواج نشان می دهند تاهل، برای سلامت قلب مفید است. در مطالعه ای که اخیرا توسط مرکز پزشکی دانشگاه لاگون در نیویورک انجام گرفته، محققین به این نتیجه رسیده اند که مردان و زنان متاهل به میزان ۵ درصد کمتر از افراد مجرد به امراض قلبی عروقی دچار می شوند. پزشکان هنوز به علت واقعی این مسئله پی نبرده اند، اما از آنجایی که ازدواج فرد را از لحاظ روحی، جسمی و صمیمیت فکری (intellectual intimacy) ارتقا میدهد و فرد و خانواده را در یک شرایط ارتباط عمیق قرار میدهد، این احتمال وجود دارد فشار خون پایین آمده و در نتیجه سلامت کلی قلب بهبود یابد.

بر طبق مطالعه ی دیگری درباره فواید ازدواج که اخیرا در دانشگاه میشیگان انجام شده،  احتمال ابتلا به امراض قلبی در افرادی که ازدواج آنها ناموفق بوده نسبت به افرادی که ازدواج موفقی داشته اند ، بیشتر است. پس بحث ما ضرورتا پیرامون متاهل یا مجرد بودن نیست بلکه تمام صحبت ما، شاد زیستن است .

هو لیو، جامعه شناس دانشگاه میشگیان، می گوید : ” افراد متاهل به نظر سالم ترند، زیرا ازدواج سلامت را ارتقا می بخشد. اما این گفته به این معنا نیست که تمامی ازدواج ها از مجرد زیستن بهتر است. کیفیت ازدواج بسیار اهمیت دارد “

 

فواید ازدواج

درست است که افراد مجرد شانس کاهش ابتلا به بیماری های قلبی را با امتناع از ازدواج از دست می دهند، اما این کاهش شانس با فوائد دیگر مجرد بودن برای قلب جبران می شوند : نظیر فرصت بیشتر برای ورزش کردن، مراقبت بیشتر از خود و داشتن دوستان و خانواده در کنار خود که به عنوان عامل استرس زدا عمل می کنند.

سلامت ذهنی

همسرتان ممکن است شما را دیوانه کند ! اما تنهایی و انزوا نیز همین اثر را دارد. کدام یک برنده اند؟

بر طبق نظر رابین سیمون، پروفسور جامعه شناسی دانشگاه Wake Forest ، ازدواج در دراز مدت باعث سلامت بیشتر ذهن می شود. ” در این موضوع ، صدها مطالعه، رابطه ی قوی بین ازدواج و بهبود سلامت ذهن را اذعان می کنند، افراد متاهل علائم بسیار کمتری از افسردگی را نشان میدهند . علت این است که ازدواج، متاهلین را از جنبه های عاطفی و مالی حمایت می کند. علاوه بر این، متاهلین نسبت به افراد مجرد مهارت های ذهنی ،اعتماد به نفس و تسلط بیشتری دارند، ” 

در ضمن ، نداشتن همسر لزوما به معنای محکوم به فنای ابدی و تنهایی نیست. در حقیقت، ممکن است معنایی کاملا برعکس داشته باشد. شما با زمان بیشتری که در اختیار دارید، ممکن است دوستان بسیاری در اطراف خود جمع کنید. اگر بخواهیم واضح تر بگوییم، زمانی که شما مجرد هستید، سختی های کمتری را تجربه کرده و درنتیجه کمتر دچار سردرد می شوید !

فواید ازدواج

اضافه وزن

تاکنون این چنین به نظر می رسد که ازدواج فوائد زیادی دارد. اما به جز این مورد : احتمال چاقی افراد متاهل در مقایسه با مجردها بیشتر است.

پژوهشی در این زمینه نشان داد که مردان متاهل در مقایسه با مجردین، ۲۵ درصد بیشتر دچار چاقی می شوند. محققین می گویند افراد به محض ازدواج، دیگر هیچ قید و بندی را در امر تغذیه رعایت نمی کنند. به این معنا که قبل از ازدواج، جوانان برای جذب جنس مخالف به تناسب اندام خود توجه دارند، در حالیکه پس از ازدواج ضرورتی برای این کار نمی بینند. زمانی که شما وارد یک زندگی روزمره و فقط همراه با یک نفر شوید، دیگر تاکید بر ظاهر و دور کمر، آنچنان اهمیتی ندارد. همچنین تحقیقات نشان میدهد میزان ورزش و فعالیت مجردها نسبت به متاهلین بیشتر است.

مطالب بیشتر در ارتباط با ازافه وزن : روش هایی برای کاهش وزن بدون رژیم

 

طول عمر

در قیاس با افراد مجرد که عادت به زندگی ثابت و بدون دغدغه دارند، داشتن یک خانواده و زندگی، همراه با همسر، به افراد برای ادامه ی زندگی هدف میدهند. محققین همچنین دریافته اند که فواید ازدواج ، طول عمر متاهلین و به خصوص مردان متاهل را افزایش می دهد. این افراد نسبت به مجردها کمتر مرتکب خودکشی می شوند. همچنین متاهل ها بیشتر به دکتر مراجعه می کنند، در انجام چکاپ بدن خود کوتاهی نکرده و الکل مصرف نمی کنند. به دلیل حضور بی وقفه ی همسر در کنارشان، داروهای خود را به طور منظم مصرف می کنند. بعلاوه، طول مدت زمان ریکاوری و برگشتن به حالت عادی پس از عمل جراحی، در افراد متاهل بیشتر از مجردین است، زیرا همواره کسی در کنار آنها است که مراقبشان می باشد.

 

منبع :

http://www.medicaldaily.com/married-vs-single-what-science-says-better-your-health-327878

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.