ماساژ نقاط فشار و بدست آوردن آرامش-راهکار های ساده برای کسب آرامش

نقاط فشار

ماساژ نقاط فشار

استفاده از ماساژ نقاط فشار یکی از راه های موثر جهت کسب آرامش است. شما میتوانید این نقاط فشار را توسط خود و یا دستیار متخصص مورد ارزیابی قرار دهید همچنین میتوانید در هر کجا و در هر زمان آنها را به کار گیرید. استفاده از این روش با تحریک اعصاب، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها ، می تواند موجب پدید آمدن حس نشاط، آرامش و اسودگی خاطر شود.

نقاط فشار، روشی متعلق به چین باستان است که انجام آن در نواحی شانه ها، دست ها و پاها و بر روی نقاط مشخصی از آنها صورت میگیرد . این نقاط مشخص، همان نقاط فشار هستند که به پاسخ های ترمیمی بدن کمک می کنند.

 تصور می شود نقاط فشار، مربوط به شرایط روحی و جسمانی در حالت عصبانیت و استرس باشند. ماساژی که توسط خود فرد بر روی برخی از نقاط فشار انجام می شود ، ممکن است باعث کاهش استرس و فراهم آوردن احساس آرامش باشد.

انواع نقاط فشار

  • سر

روشی ساده جهت کسب آرامش فشار آوردن به گیجگاه است. گیجگاه ، بخشی صاف بر روی جمجمه و در همسایگی چشم ها می باشد. اعمال این روش به وسیله ی فشار مستقیم و همزمان بر دو طرف سر می باشد.

شما می بایست این کار را به صورت آهسته و دوار با حرکت انگشتان خود انجام دهید. همزمان با فشار بر اطراف گیجگاه، متوجه کاهش استرس خود خواهید شد. همچنین این نقاط فشار در رفع سر درد نیز نقش بسزایی دارد. 

  • گردن

ماساژ

بسیاری از مردم با انجام فعالیت ها خود در ناحیه گردن احساس فشار و خستگی می کنند. شما می توانید با استفاده از نقاط فشار گردن، به راحتی آرام شوید. برای این کار عضلات اطراف مهره های گردن را فشار دهید. سعی کنید در ابتدا فشار وارد شده به سمت داخل باشد، سپس مکان انگشتان روی گردن را یک اینچ به سمت بالا حرکت دهید. هنگامی که به قاعده ی جمجمه رسیدید، به طور مجدد حرکت را به سمت پایین ادامه دهید. توجه داشته باشیدکه از فشار بر مهره های گردن خودداری کنید و فقط و فقط عضلات اطراف ستون مهره ها را فشار دهید.

  • دست

ماساژ

نقطه ی فشار دیگر در بافت دست شما واقع شده است. این تکه فاقد استخوان و بین انگشت اشاره و شست قرار دارد. برای استفاده از این نقطه، به دو طرف دست خود (از خارج و کف دست) و نزدیک استخوان، فشار وارد کنید. این عمل ، غم و اندوه، عصبانیت و گرفتگی عضلات را برطرف می سازد.

  • پشت

افرادی که در یک مکان ثابت به حالت ایستاده و یا نشسته قرار میگیرند، اغلب دچار خستگی قسمت تحتانی کمر می شوند. در این حالت شما میتوانید با استفاده از نقاط فشار اطرف ستون فقرات ، آرامش پیدا کنید. برای این کار حرکت خود را، با فشار به نقطه ای بین دو شانه ی خود شروع کنید.

به همین صورت به سمت پایین حرکت کنید، و مطمئن شوید که به ستون فقرات خود فشار وارد نمی کنید. به محض رسیدن به حفره ی لگن، دست نگه دارید. آرامش شما زمانی بیشتر خواهید شد که شخص دیگری پشت شما را ماساژ دهد و شما به پشت خوابیده باشید.

  • پا

نقطه فشار این ناحیه دقیقا در زیر پنجه ی پا قرار دارد و می تواند احساس رضایتمندی در تمام نقاط بدنتان برقرار سازد. پس فشار را از پنجه پا شروع کنید و به سمت پایین و انحنای کف پا پیش بروید. کم کم متوجه خواهید شد که چطور تنش های بدنتان فروکش کرده و انرژی مجدد به پای شما باز می گردد.

  • پیشانی

    ماساژ

نقاط فشار بین پیشانی و چشمان شما به غده ی پینه آل متصل هستند. فشار در آن نقاط، تشرح ملاتونین بدن را افزایش می دهد. ملاتونین هورمونی است که مسئول تنظیم فرایند های بدن از جمله خواب، و همچنین تنظیم هورمون استرس کورتیزول می باشد. 

اگر شما شخصی هستید که در معرض استرس زیاد قرار می گیرید، مشخصا سطح کورتیزول در بدن شما بالا و همچنین ملاتونین کم است. برای کاهش استرس و آرام شدن، با نوک انگشتان خود نقاط فشار پیشانی را تحریک کنید، برای این کار از بین ابروها شروع کرده ، سپس سراغ سایر قسمتهای پیشانی بروید.

  • لاله ی گوش

گوش ، نقاط فشار زیادی جهت رها کردن شما از استرس دارد. لاله و لبه ی گوش خود را به آرامی ماساژ دهید تا عضلات صورت شما آزاد شوند و استرس از بدنتان خارج شود. با استفاده از شست و انگشت سبابه، به آرامی لاله ی گوش را به سمت پایین بکشید و این کشش را برای مدت چند ثانیه ادامه دهید و به این ترتیب  لاله ی گوش خود را ماساژ دهید.

با حرکات ریز و دوار لاله ی گوش را حرکت دهید، سپس این حرکات را به قسمت فوقانی گوش منتقل کنید. این فرایند را به طور معکوس نیز اجرا کنید، و با کشش لاله ی گوش به سمت پایین حرکت خود را خاتمه دهید.

  • قاعده ی جمجمه

۲۳f671e9-3c03-499d-9344-4a7f67fe2c72

ماساژ دو نقطه ی فشاری که در قاعده ی جمجمه ی شما قرار دارد، می تواند به رفع استرس و آرامش شما کمک کند. انگشتان خود را درپشت سر در  هم بیامیزید و وزن سر را بر روی دست متمرکز کنید و سپس با استفاده از شست ها، برآمدگی های موجود در قاعده ی جمجمه را پیدا کنید.

نقاط فشار درست در زیر این برجستگی ها قرار دارد. به وسیله ی انگشت شست خود این نقاط را به آرامی تحت فشار قرار دهید، همچنین با حرکت کوچک و دوار ، قاعده ی جمجمه را ماساژ دهید.

 

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.