,

موانع و مشکلات یادگیری یک زبان جدید و راه حل ها

مشکلات یادگیری زبان

مشکلات یادگیری زبان جدید و راه حل ها

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بارها با اشتیاق کتاب هایی را خریداری کرده اید تا زبان جدیدی را بیاموزید ولی همان ابتدا  بخاطر مشکلات یادگیری زبان کار رها کردید و انگیزه ای برای ادامه نداشتید . قطعا این  رها کردن به صورت ناخودآگاه بوده است . اما چرا ؟ چرا فکر می کنیم که یادگیری یک زبان سخت است ؟ و این که نیاز داریم تا وقت زیادی را برای تمرین بگذاریم ؟ شاید به این دلیل باشد که همه ما یک سری عادات بد داریم که از آن آگاه نیستیم . در این مطلب قصد داریم رایج ترین اشتباهات را مطرح کنیم و ببینیم چگونه می توانیم از مشکلات یادگیری زبان دوری کنیم   .

۱ – فعالیت منظم و تدریجی

وقتی تصمیم به یادگیری یک زبان جدید می گیرید ، شما اشتیاق زیادی دارید . ولی زمانی که این شور و شوق اولیه از بین رفت شما دیگر  انگیزه ای برای ادامه یادگیری ندارید . بهتر است هیجان خود را کنترل و در مسیر درستی هدایت کنید و فعالیت خود را به صورت منظم روزانه و آرام ادامه دهید .

در غیر این صورت ممکن است این اتفاق برای شما بیفتد : در هفته اول هرروز مطالعه می کنید . در هفته دوم چون خسته اید یک روز درمیان این کار را انجام می دهید . و هفته های بعد این کار تکرار می شود و زمانی می رسد که شما انبوهی از کتاب ها را فقط روی میز خود دارید .

نتیجه  : بهتر است فعالیت آموزش خود را به صورت منظم و تدریجی دنبال کنید . خواندن ۱۰ دقیقه در روز بهتر است از این که اوایل مطالعه زیاد داشته باشید و بعد خسته شوید و ادامه ندهید .  

 

2 –  فواید حافظه بد

حفظ کردن کلید همه چیز نیست . قطعا حافظه خوب خیلی مفید است ، اما باید بدانیم که چطور از حافظه مان  درست استفاده کنیم . مسلما حفظ کردن عبارات واضح و کلمات می تواند خیلی کمک کننده باشد ، اما تا زمانی که این عبارات در کتاب شما وجود داشته باشد . ممکن است موضوعاتی در مکالمات باشد که در هیچ کتابی نباشد که شما حفظ کنید .

حافظه خودتان را مانند دوست خود قرار دهید و سعی کنید برای به یاد سپردن کلمات از شیوه هایی استفاده کنید . زمانی که کلمه ای را نمی دانید می توانید جایگزینی برای آن پیدا کنید و آن را با بیان خود تعریف کنید . این گونه شما می توانید چیزها را بهتر و برای مدت طولانی تری به خاطر بسپارید .

نتیجه  : حافظه شما دوست شماست اگر هوشمندانه و درست از آن استفاده کنید .

 

3 – هیچ کس کامل نیست

هیچ کس کامل نیست و شما هم نباید سعی کنید که باشید ! یکی از موانعی که در مسیر تسلط بر یک زبان با آن مواجه می شوید ، انتظار غیرمعقول شما ار خودتان است . انتظار دارید که گرامر و تلفظ شما بی عیب و کامل باشد .

البته که شما می توانید با تمرین زیاد به آن جا برسید ولی در ابتدای یادگیری یک زبان جدید نباید چنین انتظاری از خود داشته باشید . در این صورت ممکن است با یک اشتباه ساده گرامری در همان هفته های اول سرخورده و ناامید شوید .

” تا وقتی که نتوانم عالی صحبت کنم ، من صحبت نمی کنم . ”  تا وقتی که صحبت نکنید شما پیشرفتی نخواهید داشت و نمی توانید امیدی به عالی صحبت کردن خود داشته باشید .     

نتیجه  : به خودتان استراحت بدهید و از اشتباه کردن نترسید . به زودی خواهید دید که پیشرفت می کنید و به هدفتان نزدیک تر می شوید .

 

4 – کار بدون تفریح

این دقیقا شما هستید – به طور خستگی ناپذیر و صبورانه به  مطالعه خود ادامه می دهید – شما از حافظه و خواسته هایتان به بهترین وجه ممکن در یادگیری استفاده می کنید . شما تلاش می کنید با مردم صحبت کنید چون شما مطمئن هستید که در هنگام یادگیری ممکن است اشتباهاتی را هم داشته باشیم . و الان ؟ زمان آن رسیده که شما به خود پاداش دهید  !

زمانی که شما به هدف بزرگ خودتون که یادگیری سریع یک زبان جدید بود رسیدید ، باید از موفقیتی که بدست آوردید لذت ببرید . شما موفق به اولین مکالمه زندگی خود شده اید . حالا وقت آن رسیده است که جشن بگیرید .

فیلم تماشا کنید ، آواز بخوانید یا به رادیو گوش دهید …. البته شما در حال یادگیری زبان هستید ! زمانی که شما در حال یادگیری زبان دوم  هستید ، فعالیت هایی که از آن لذت می برید را وارد جریان آموزش خود کنید . به این صورت می توانید آموزش موثرتری داشته باشید و بهتر به خاطر بسپارید  و به مشکلات یادگیری زبان غلبه کنید.

نتیجه  : فعالیت هایی را که از آن لذت می برید وارد فرآیند آموزشی خود کنید و از یادگیری خود نیز لذت ببرید .

 

5 – هدف همیشه در پیش روی شماست

یاد بگیرید که همیشه هدف را در جلوی چشم خود قرار دهید . این مهم است که بدانیم چرا در این مسیر قدم برداشتیم . چرا می خواهید یک زبان جدید را بیاموزید ؟  علاقه دارید ؟ یا می خواهید به یک کشور دیگر سفر کنید ؟ یا قصد دوبله فیلمی را دارید ؟

هدف خود را در پیش روی خود قرار دهید و تصور کنید با هرگام کوچک به هدف خود نزدیک تر می شوید .

نتیجه : داشتن یک هدف انگیزه شما را افزایش می دهد . قبل از آن که شروع کنید ، یک هدف را تعیین کنید .

 مشکلات یادگیری زبان که برای شما پیش آمده را در قسمت نظرات پایین همین صفحه بنویسید

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.