,

گنجاندن پاستا در رژیم مدیترانه ای موجب کاهش وزن می شود

مصرف پاستا موجب کاهش وزن می شود

امروزه با وجود اینکه رژیم مدیترانه ای شهرت خاصی پیدا کرده است، اما مردم همچنان از خوردن پاستا به دلیل ترس از افزایش وزن، اجتناب می کنند، با این حال تحقیقات اخیر خلاف این نظریه را اثبات می کنند و این می تواند برای شما خوشایند باشد. در این مقاله می خواهیم رابطه ی پاستا و کاهش وزن را پیدا کنیم.

رژیم مدیترانه ای، رژیمی است که قلب را سالم نگه می دارد و متناسب با روش طبخ آن سرزمین می باشد.

این رژیم نه تنها باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود، بلکه کلسترول بد (لیپوپروتئین کم چرب) را نیز کاهش می دهد.

در پژوهشی که اخیرا بر روی ۱٫۵ میلیون نفر انجام گرفت و معلوم شد پیروی از این رژیم خطر مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری های قلبی_عروقی را کاهش می دهد.

 شگفتی های رژیم مدیترانه ای ، به قلب منحصر نمی شود. تحقیقات دیگر نشان می دهند که تبعیت از این رژیم منجر به کاهش ابتلا به آلزایمر و نیز پارکینسون می شود.

همچنین اگر این رژیم در کنار حبوبات و روغن زیتون قرار گیرد، می تواند از ابتلا به سرطان سینه نیز جلوگیری کند.

رژیم مدیترانه ای چیست؟

۶۲۲۹۵۱_۸wJpuVFt

در این رژیم نکات کلیدی زیر وجود دارند:

  • غذاهای گیاهی بخش عمده ای از این رژیم را تشکیل می دهند.

  • به جای مصرف روغن، از روغن زیتون و یا کانولا استفاده می شود.

  • استفاده از چاشنی های گیاهی 

  • مصرف گوشت قرمز، به دفعات محدودی در ماه تقلیل می یابد

  • مصرف مرغ یا ماهی به ۲ بار در هفته محدود می شود

  • میل کردن غذا همراه با دوستان یا خانواده باشد

  • ورزش مداوم توصیه می شود

یکی از عناصر مدیترانه ای که اغلب از این رژیم حذف می شود، پاستا است. چنانچه نتایج پژوهشهای اخیر به اثبات برسند، حذف پاستا از رژیم به تاریخ خواهد پیوست.

image_13940313800762

آیا پاستا خوراک بدی است؟

پاستا معمولا به دلیل داشتن مقدار زیادی کالری کربوهیدراتی، از این رژیم حذف می شود. یک فنجان اسپاگتی معادل ۲۲۰ کالری می باشد. عموما، افرادی که درصدد کاهش وزن می باشند، مصرف پاستا را به طور محسوسی کاهش می دهند و یا آن را به کلی از وعده های غذایی خود حذف می کنند.

اما بر اساس مقاله ای که در مجله ی موادغذایی و دیابت به چاپ رسید، نتایجی مخالف با نظریات بالا اثبات شد.

در این باره تحقیقی در رابطه با مصرف پاستا و پارامترهای افزایش وزن، توسط وزارت بهداشت به انجام رسید که در این پژوهش اطلاعات ۲۳۰۰۰ نفر مورد استفاده قرار گرفت.

مصرف پاستا ، باعث متعادل کردن شاخص وزن (BMI) و کاهش دور کمر می شود

این مطالعه با پرسش سئوالاتی از طریق تلفن، در تمام مناطق کشور ایتالیا انجام گرفت. آنها اطلاعاتی پیرامون عادتهای غذایی، تاثیرات تغذیه، میزان آگاهی از رژیم سالم و دلایل افراد در انتخاب غذا ها را جمع آوری کردند. 

نتایج تحقیقات تعجب برانگیز بود. 

” با تحلیل داده های بدست آمده از شرکت کنندگان و عادتهای غذایی آنان، ما متوجه این نکته شدیم که مصرف پاستا، برخلاف تصور عامه مردم، نه تنها وزن بدن را افزایش نمی دهد، بلکه حتی در جهت عکس نیز موثر است .

داده های ما نشان می دهند که مصرف معقول پاستا موجب رسیدن به شاخص وزن سالم، سایز کمر کوچکتر و نسبت دور کمر به باسن مناسب تر می شود. “

اگرچه پاستا در زنجیره ی غذایی مدیترانه ای جایگاهی ندارد، اما این تفکر باید خاتمه پیدا کند.

لیکا لاکویلو ، رئیس آزمایشگاه اپیدمولوژی مولکولی و غذایی در موسسه ی نورمد، در مورد تاثیرات این پژوهش ها این چنین می گوید:

” پیامی که این پژوهش ها از تحلیل های علمی دارند، این است که رژیم مدیترانه ای اگر به طور متعادل و همراه با انواع مواد غذایی (علی الخصوص پاستا) همراه باشد، برای سلامت بشر بسیار مفید خواهد بود “

این خبر خوبی برای علاقه مندان به پاستا در سرتاسر دنیا خواهد بود. البته دقت داشته باشید که در مصرف هر ماده غذایی باید میانه روی را رعایت کرد.

 

 

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.