,

مضرات نوشیدن زیاد قهوه و خطرات ناشی از آن

مضرات نوشیدن زیاد قهوه و خطرات ناشی از آن

مضرات نوشیدن زیاد قهوه و خطرات ناشی از آن

بسیاری از افراد در طول روز و در زمان های متفاوت از قهوه به عنوان یک نوشیدنی استفاده می کنند . قهوه یک نوشیدنی کافئین دار است که مصرف به اندازه آن فواید بسیاری برای بدن دارد . نوشیدن مقدار متوسط کافئین  تاثیرات مثبتی بر سلامتی دارد اما ، مصرف بیش از اندازه قهوه ۴۰۰ میلی گرم در روز (بیش از ۵ فنجان قهوه در روز ) نیز خطراتی را به همراه دارد . در این پست شما با مضرات و خطرات اعتیاد به قهوه آشنا خواهید شد . با ما همراه باشید .

قهوه خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد و باعث تقویت حافظه می گردد . همچنین باعث جلوگیری از سکته مغزی و سرطلان های مختلف می شود . مصرف منظم قهوه حدود چهار تا هشت برابر خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می دهد . اما مصرف بیش از اندازه آن خطراتی را نیز به دنبال دارد که در ادامه با هم می خوانیم .

خطرات ناشی از نوشیدن قهوه

قهوه فواید زیادی دارد اما کارشناسان معتقدند مصرف بیش از اندازه هر چیز خوب نیز ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد . نوشیدن بیش از اندازه کافئین نیز خطراتی را به همراه دارد که نشان می دهد بهتر است این عادت نامناسب را ترک نمایید .

  •  اعتیاد آور است

کافئین اعتیاد آور است و افرادی که بیش از حد قهوه می نوشند به آن وابسته اند و ترک آن برایشان مشکل می باشد . حتی کاهش آن نیز برایشان سخت است . ترک کافئین ، می تواند باعث احساس خستگی در طول روز ، سردرد ، تپش و ابهام ذهنی می گردد . در واقع ، ترک کافئین است یک اختلال روانی ایجاد می کندبه طوری که شما احساس می کنید نمی توانید بدون نوشیدن یک فنجان قهوه کاری انجام دهید .

  •  اختلال در خواب

این یک واقعیت شناخته شده است که کافئین باعث بی خوابی می گردد . پس از مصرف قهوه یا هر نوشیدنی کافئین داری قادر نخواهید بود تا ۱۲ ساعت خواب راحت و زیبایی را داشته باشید . زیرا اثر آلکالوئید ۱۲ ساعت طول می کشد تا از بین برود . مطالعه بیشتر : فواید خواب کافی

  • افزایش سطح قند خون

بنا به گفته دکتر راب ون دم، استادیار دپارتمان تغذیه  دانشگاه هاروارد، کافئین موجود در قهوه ممکن است  کار انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ سخت تر کند . کافئین همچنین می تواند تاحدی باعث بالا رفتن فشار خون گردد  . اگر شما دیابت و یا مشکل کنترل فشار خون ا دارید بهتر است از نوشیدن قهوه جلوگیری کنید . مطالعه بیشتر : مواد غذایی کاهش دهنده قند خون

  • پوکی استخوان 

کافئین یک ماده ادرارآور خفیف است و باعث از دست دادن کلسیم می شود . از دست دادن کلسیم منجر پوکی استخوان می گردد . برای جلوگیری از پوکی استخوان  از مصرف قهوه بالا (بیش از سه فنجان در روز) اجتناب کنید و یا حداقل ۸۰۰ میلی گرم کلسیم به صورت روزانه از طریق غذا و یا مکمل ها دریافت نمایید .

  • آسیب رسانی به کبد

ترکیب کافئین و استامینوفن که یک مسکن رایج در ایالات متحده و اروپاست سه برابر یک محصول سمی به نام N-Acetyl-P-Benzoquinone Imine  (NAPQI) می تواند به کبد شما آسیب برساند . کسی که روزی ۲۰ – ۳۰ فنجان قهوه مصرف می کند همان قدر به کبد خود آسیب می رساند که ماده سمی NAPQI می تواند آسیب برساند .

  • افزایش سطح کلسترول 

قهوه فیلتر نشده شامل ماده ای به نام  cafestol می باشد که باعث افزایش سطح کلسترول می گردد . فقط یک فنجان قهوه فیلتر نشده شامل ۴ میلی گرم cafestol است که می تواند سطح کلسترول خود را با ۱٪ افزایش می دهد . حتی قهوه اسپرسو نیز شامل cafestol می باشد .  برای جلوگیری از افزایش سطح کلسترول از خوردن قهوه اجتناب نمایید و یا با استفاده از یک فیلتر کاغذی cafestol را از قهوه جدا نمایید .

  • افزایش ضربان قلب

 مصرف کافئین بیش از حد می تواند ضربان قلب را تا سطح خطرناکی افزایش دهد . ضربان قلب غیر طبیعی  می تواند موجب ناراحتی های قلبی و یا ایست ناگهانی قلبی گردد .

 

 

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.