مواد غذایی کاهش دهنده قند خون

مواد غذایی کاهش دهنده قند خون 

پیش دیابت زمانی رخ می دهد که قند خون بالاتر از حد نرمال باشد ، اما فرد هنوز مبتلا به دیابت نشده است . کاهش وزن و انجام فعالیت های ورزشی یکی از بهترین و موثرترین راه های جلوگیری از پیش دیابت می باشد . خوردن برخی از موادغذایی و میوه ها نیز به جلوگیری از پیش دیابت کمک می کند . در این مطلب ما لیست مواد غذایی را که برای کاهش قند خون مناسب می باشد را معرفی می کنیم  . با ما همراه باشید .

طبق تحقیقاتی در آمریکا انجام شد، از هر سه بزرگسال یک نفر به پیش دیابت مبتلاست . ادویه مناسب غذاها ، خوردن برخی از میوه ها و سبزیجات و استفاده درست از چربی ها در کاهش قند خون و دفع دیابت موثر می باشد . در صورت عدم توجه ، پیش دیابت  ممکن است به دیابت نوع ۲ تبدیل شود .

دارچین

دارچین یکی از ادویه های پایین آورنده قند خون می باشد که خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد . مطالعات نشان می دهد که هم دارچین و هم عصاره آن در کاهش قند خون ناشتا موثر است . دارچین علاوه بر گلوکز خون ناشتا ، کلسترول ، تری گلیسرید ، و کلسترول بد LDL را کاهش و باعث افزایش کلسترول خوب HDL می گردد .
در هنگام مصرف دارچین باید به انواع آن توجه داشته باشید . دارچین سایگون دارای سطح بالای کومارین می باشد که ممکن است باعث آسیب رساندن به کبد شود . دارچین سیلان بهتر و امن تر می باشد . همچنین باید بدانید که مصرف دوز بالای دارچین می تواند خطرناک باشد پس بهتر است در این موارد با دکتر خود صحبت نمایید .

شنبلیله

شنبلیله گیاهی است که برگ و دانه آن به عنوان یک ماده غذایی در جنوب آسیا مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین از آن به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود .
بررسی های انجام شده بر روی شنبلیله نشان داده است که این گیاه باعث کاهش قند خون در افراذ مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ و همچنین افراد مبتلا به پیش دیابت می شود .
فیبر موجود در شنبلیله باعث کاهش هضم کربوهیدرات می شود که همین مسئله کاهش قند خون را به دنبال دارد . این گیاه همچنین سرشار از ویتامین ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست که می توان به عنوان قرص یا به صورت دم کرده از آن استفاده نمود .

سیر و پیاز

سیر معمولا به عنوان یک پایین آوردنده سطح کلسترول خون شناخته می شود . طبق تحقیقات انجام شده عصاره سیر باعث افزایش میزان انسولین موجود در بیماران دیابتی شده و قند خون را کاهش می دهد . همچنین تحقیقات نشان داده است پیاز نیز اثرات مثبتی بر کاهش قند خون دارد .

آووکادو و آجیل

اسیدهای چرب اشباع نشده ( MUFA ها) از اجزای مهم یک برنامه غذایی سالم هستند . MUFA ها در مواد غذایی مانند آووکادو ، آجیل و دانه ها ، روغن زیتون ، زیتون و کتان یافت می شوند . تحقیقات نشان داده است که آووکادو خطر سندروم متابولیک را کاهش داده و برای بیماری هایی از جمله دیابت مفید می باشد .
مقایسه یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا و رژیم غذایی سرشار از MUFA نشان داده است که MUFA ها میزان قند خون ناشتا را بهبود می بخشند . همچنین آن ها در بخشی از پیش دیابت که سلول های بدن به انسولین پاسخ نمی دهند ، مقاومت انسولین را کاهش می دهد .

زغال اخته

زغال اخته منبع بسیار خوبی از فیبر محول و مواد مغذی دیگر می باشد . مصرف روزانه زغال اخته در افراد مبتلا به پیش دیابت حساس نسبت به انسولین را کاهش می دهد .  همچنین به طور مستقیم باعث کاهش قند خون بعد از غذا می شود . آنتوسیانین موجود در این میوه باعث مهار آنزیم های گوارشی و کند شدن هضم غذا شده و در نتیجه باعث جلوگیری از قند خون ناشی از غذاهای نشاسته ای می شود . آنتوسیانین همچنین در مواد غذایی مانند چای ، عسل ، آجیل ، روغن زیتون و میوه هایی با رنگ های آبی ، بنفش و قرمز موجود می باشد . تمشک و زغال اخته بزرگ ترین منابع آنتوسیانین هستند .

گیلاس

گیلاس ،خصوصا گیلاس ترش و گیلاس سیاه سرشار از آنتوسیانین می باشند . طبق مطالعات انجام شده خانم هایی که در رژیم غذایی خود از سطح بالایی از آنتوسیانین استفاده می کنند مقاومت کمتری نسبت به انسولین نشان می دهند . مقاومت نسبت به انسولین باعث می شود انسولین کار خود را برای کنترل قند خون در حد طبیعی به خوبی انجام ندهد . داشتن یک رژیم غذایی سرشار از آنتوسیانین باعث کاهش قند خون می شود .

یک قاشق مربا خوری سرکه

نوشیدن مخلوطی از سرکه سیب و آب قبل از خوردن غذا برای سلامتی مفید است . این ترکیب به کاهش قند خون بعد از خوردن غذاهای نشاسته ای در افراد مبتلا به پیش دیابت و دیابت نوع ۲ کمک می کند .

قهوه و مواد دیگر

مواد غذایی متعددی وجود دارند که باعث کاهش قند خون می شوند . موادی مانند دانه جو ، لیمو ، سیب زمینی شیرین و … . طبق مطالعات انجام شده مصرف یک فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا بیش ار ۱۰ درصد کاهش می دهد .

اما یا همه این ها مهم ترین راه برای جلوگیری از شروع دیابت خصوصا در افراد مقاوم به انسولین ، کاهش وزن و ورزش می باشد .

 

منبع :   healthline

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.