نکاتی برای داشتن خواب راحت شبانه

نکاتی برای داشتن خواب راحت شبانه

نکاتی برای داشتن خواب راحت شبانه

بیشتر مردم برای خواب شبانه دچار مشکل هستند . استرس ، مشکلات شخصی ، نگرانی های روزانه و تغذیه بد از علل اختلال خواب می باشند . در این بخش نکاتی را برای شما عزیزان آماده کرده ایم که  به داشتن یک خواب راحت به شما کمک می کند . خواب کافی و راحت برای یک زندگی سالم و شاد ضروری است .

گوش دادن به یک موسیقی ملایم

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش قبل از خواب می تواند به یک خواب راحت کمک کند . بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۰۵  ، افرادی که قبل از رفتن به رختخواب به مدت  ۴۵ دقیقه موسیقی ملایم گوش می کنند ،  تا ۳۵ درصد مشکلات خواب آن ها بهبود می یابد . مهم نیست به چه سبک موسیقی گوش می کنید ،  فقط یک موسیقی آرام بخش انتخاب کنید . بر اساس گزارش بی بی سی ، گوش دادن به موسیقی باعث تغییرات فیزیکی مانند کند کردن ضربان قلب و تنفس می گردد که این تغییرات کیفیت خواب را بهبود می بخشد . دانلود آهنگ های غمگین و آرامش بخش

شیر گرم

براساس مطالعات انجام شده توسط نیویورک تایمز شیر و سایر مواد سرشار از پروتئین باعث ایجاد تغییراتی در بدن می گردند که کیفیت خواب را بهبود می بخشد . طبق تحقیقات دادن شیر گرم به نوزادان قبل از خواب باعث داشتن خواب طولانی تری می گردد .

 

شیر گرم

 

تصور کردن یک صحنه آرامش بخش

براساس یک مطالعه در سال ۲۰۰۲ که بر روی ۴۱ نفر از افرادی که دچار بی خوابی شده بودند انجام شد ، از آن ها خواسته شد تا سعی کنند از انواع تکنیک های القائ خواب از قبیل شمارش گوسفند یا شمارش اعداد به صورت برعکس و … استفاده کنند . زمانی که به آن ها گفته شد تا صحنه های آرامش بخش مانند قدم زدن در ساحل ، پیاده روی در جنگل و … را تصور کنند ، به طور متوسط در عرص ۲۰ دقیقه آن ها می توانستند بخوابند .

تمرینات تنفسی

قبل از خواب بر روی تنفس خود تمرکز کنید . این کار می تواند اثرات مشابهی مانند مراقبه قبل از خواب داشته باشد و باعث کاهش ضربان قلب می گردد .

حمام آب گرم

درجه حرارت بدن دو ساعت قبل از خواب کاهش می یابد . این فرآیند طبیعی باعث می گردد مغز ما آماده برای خواب گردد . دوش آب گرم قبل از خواب باعث افزایش دمای بدن می شود . و سپس به سرعت افت می کند . این افت دما باعث آرامش بدن و داشتن یک خواب راحت می گردد .

برخاستن از رختخواب

شاید به نظر خنده دار بیاید . چطور می توانیم بخوابیم وقتی جای خواب خود را ترک کنیم ؟ اما این کار را انجام دهید . زمانی که افراد سعی می کنند در رختخواب خود بمانند حتی وقتی نمی توانند بخوابند ، این کار باعث توقف آن ها در اتاق خواب و در نتیجه اضطراب می گردد . اگر پس از ۱۵ – ۲۰ دقیقه نتوانستید بخوابید  برخیزید و به نقاط دیگر خانه بروید . در جایی دیگر بنشینید تا احساس خواب آلودگی پیدا کنید . سپس به رختخواب خود برگردید .

 

مطالب بیشتر : فواید داشتن خواب کافی

 

 

 

منبع : steptohealth

 

 

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.