, ,

۵ نکته برای رسیدن به موفقیت در ورزش وزنه برداری

۵ نکته حیاتی در ورزش وزنه برداری

داشتن عضلات شکم و بازوی قوی و زیبا، آرزوی هر مردی است

آرزوی هر مرد، داشتن عضلات بازو و شکم است اما این آرزو، مستلزم دانستن نکاتی مهم در ورزش وزنه برداری است .
حضور در باشگاه قطعا شما را در مسیر صحیح قرار می دهد، اما این به تنهایی برای رسیدن به نتیجه کافی نخواهد بود. هزاران نکته در برنامه ورزشی مناسب وجود دارد که جزئیات آن هر چند کوچک، حائز اهمیت است. برای مثال ممکن است شما وزنه های بسیار سنگینی را بلند کنید، اما برای شل کردن و استراحت بعد از تمرین وقت کافی نگذارید . هم اکنون ما ۵ نکته حیاتی در ورزش وزنه برداری را به شما معرفی می کنیم.

نکات مهم در ورزش وزنه برداری

تناسب اندام  به مثابه یک پازل است که می بایست قطعات مختلف آن درست کنار هم گذاشته شود.
 ما در اینجا قرار است برخی سردرگمی ها و سئوالات پیرامون تناسب بدن را مرتفع سازیم که برای این کار جهت استفاده از دانستنی های ۶ متخصص وزنه برداری از آنان درخواست کمک کرده ایم و به ۵ نکته زیر رسیدیم:

 

 • از شکست خجالت نکشید

 • جو کراس، موسس شرکت تناسب اندام Cross در شهر مینی آپولیس

 

” ‘به دل شکستها بروید’، این بهترین توصیه در ورزش وزنه برداری است. هم اکنون که من به عنوان مربی حرفه ای در حال فعالیت هستم، اغلب مواقع  تاثیر این جمله را در ورزش حرفه ای و حتی در زندگی شخصی ام حس می کنم.

بعد از حاملگی دوم همسرم و به دلیل هیجان به دنیا امدن دخترم، تمریناتم را مجدد بازنویسی کردم. اما در این بازنویسی متاسفانه از شدت عمل خود در باشگاه کم کردم، و این منجر به کاهش مقاومت، پایان یافتن سریع ورزش، و استراحت های طولانی مدت من شد . نتیجه چه بود؟ مشاهده افزایش ۱۰ درصدی چربی بدن…

زمانی که به کم کاری خود پی بردم  مجدد فعالیت خود را در باشگاه افزایش دادم. از تمرینات مقاومتی متعدد استفاده کردم و با یک تغییر در رژیم، ۴ درصد از چربی بدنم کاهش یافت.”

مطلب مفیدی در ارتباط با مواد غذایی مضر برای کاهش وزن و عامل افزایش چربی موجود است پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

 • زمانی را برای ریکاوری اختصاص دهید

  Fit-man-taking-a-break-from-working-out

   

 •  اریک کرسی، بنیانگذار شرکت کرسی اسپورت در هادسون،ماساچوست

” ‘خستگی عضلات باعث تناسب اندام می شود’

اگر شما به انجام کارهای سنگین عادت داشته باشید، هیچگاه به این هدف خود یعنی “تناسب اندام” نخواهید رسید .درست است که تمرینات سنگین در کوتاه مدت آثار مطلوبی به دنبال دارند، اما همین تمرینات در دراز مدت باعث آسیب های جدی در بدن می شوند . “

 • با تمام وجود ورزش کنید

  Young Man Working Out Biceps - Dumbbell Concentration Curls

 

 • گرگ اورت، سر مربی تیم وزنه برداری کاتالیست، مالک باشگاه “ورزشکاران کاتالیست” در سانی ویل و مولف کتاب “راهنمای کامل ورزشکاران و سر مربیان وزنه برداری در المپیک”

“مهمترین توصیه ای که هرفرد می تواند پیرامون تمرینات قدرتی به شما داشته باشد اما من هیچگاه آن را به صراحت از کسی نشنیده ام و در طول سالهای ورزشی خود به عنوان یک وزنه بردار، توسط مربیانم به من الهام شد، این است که پشتکار و تلاش زیاد،کلید های اصلی موفقیت هستند. هیچ حقه و کلک جادویی وجود ندارد. 

مشغله فکری، مطالعه ،صحبت و گفتگو درباره ی موضوعات جدیدی که می شنوید، تنها وقت و زمانی را که شما می بایست بر روی ورزش و ریکاوری بگذارید تلف می کند. 
همان چیزی که من به ورزشکاران زیر دستم می گویم : ‘ساکت باش! به تمرینت برگرد’ “

 

 • همه چیز را در تعادل نگه دارید

  Man-exercising-in-gym-push-ups

 • رایان هاپیکنز، وزنه بردار المپیکی و مسئول آزمایشگاه سوهو در نیویورک

” بین همه ی نقاط بدن خود تعادل برقرار کنید. مهمترین قسمت ها کمربند شانه، نیم تنه و در نهایت قسمت فوقانی پا می باشد. این اجزا تماما، جهت جلوگیری از آسیب دیدگی نیاز به تعادل دارند،”

 • صبور باشید

fit and healthy

 • برودی میوس، مربی سطح ۱ کراس فیت و مبدع تمرینات در باشگاه گوکراس فیت در نشویل

“یکی از نکات مهم ورزش وزنه برداری که من تابحال شنیده و آن را به شاگردانم منتقل کرده ام، پیروی سرسختانه از یک برنامه ریزی است. من در سالهای مربی گری خود، دو دسته از افراد را بسیار مشاهده کرده ام :

دسته اول : برنامه ی قوی را در دست گرفته و شروع می کنند، اما پس از مدتی آن را رها می سازند و هیچ نتیجه ای نمی گیرند.

دسته ی دوم : افرادی که در طول ۳ الی ۴ هفته پی در پی  از یک برنامه به برنامه دیگر پرش می کنند و نتیجه ی دلخواهشان را بدست نمی آورند.

 شما باید برای ۸ الی ۱۰ هفته یک برنامه ی مشخص را دنبال کنید و جایگاه کنونی و آینده ی خود را با آن مورد ارزیابی قرار دهید. سپس در صورت لزوم بعد از طی این مدت برنامه ی خود را تغییر دهید.

 

 • فرم و تکنیک را در دستور کار قرار دهید

Handsome young man doing squats in gym

 

 • دکتر جان راسین، فیزیوتراپیست، و مالک شرکت فیزیکال تراپی شهر مدیسون

” خوش شانسی من در این بود که من توسط مربیان و متخصصینی آموزش دیدم که از زمان خود یک گام جلوتر بودند. در عصری که زیاده روی در هر کاری در الویت است و در حالتی که تعرق زیاد و افراطی جای فرم و تکنیک را گرفته است، من به این نکته دست یافته ام که بنیان نهادن حرکات سخت در ورزش، نه تنها از آسیب دیدگی های احتمالی پیشگیری می کند، بلکه عملکرد کلی را در بلند مدت بهبود می بخشد. هنگامی که صحبت از ورزش و تناسب اندام می شود، تسلط در حرکات اساسی مانند الگوی چمباتمه زدن، هیپ هینج (لولا ران)، کشش و جمع کردن بالاتنه ، همراه با تمرینات پایداری مرکزی ، بی ارزش می شوند.

و اما در آخر توجه به این ۵ نکته اساسی بدون داشتن توانایی های حرکتی لازم، عاقبت موفقیت و سلامت شما به شانس واگذار می کند پس شیوه حرکت خود را اصلاح کنید تا بدنتان برای مدت طولانی تری از شما محافظت کند.

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.