ورزش پیاده روی روزانه ۳۰ دقیقه : خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد

پیاده روی

ورزش پیاده روی روزانه معادل همان ضرب المثل مشهور سیب شفای هر درد است : اقدام به پیاده روی شما را از رفتن به دکتر بی نیاز می کند. کمک به مواردی همچون کاهش وزن، کاهش استرس، فشار خون و همچنین کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن از فواید پیاده روی است.

دکتر ملینا جامپولیس، مولف کتاب “طبیب خود باشید” در این باره می گوید: “ورزش پیاده روی، بهترین ورزشی است که من به بیمارانم توصیه می کنم، زیرا انجام آن بسیار آسان است، هیچ امکانات خاصی نمی خواهد و در مقابل مزایای بیشمار جسمی و روحی را در بردارد.”. 

در اینجا ما به نکاتی اشاره می کنیم که شما بعد از ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه، شاهد اثر آن بر جسم خود خواهید بود.

فواید پیاده روی روزانه و ورزش پیاده روی

  • حس بهتر پیدا می کنید!

ورزش پیاده روی

همانظور که خوردن یک لیوان شکلات داغ در طول روز شما را سرحال می آورد، پیاده روی نیز همان استراتژی را دنبال می کند با این تفاوت که در عین اینکه شما را سرحال میکند بدون کالری نیز می باشد. 

جامپولین همچنین اعلام میکند : ” تحقیقات نشان می دهند که پیاده روی منظم ، سیستم عصبی شما را اصلاح کرده و خشونت و درگیری های ذهنی را تعدیل می بخشد. مهمتر از آن، زمانی که شما به صورت گروهی با همسر، همسایه و یا دوست خوبتان به پیاده روی می روید، این تعامل یک حس ارتباطی برای شما فراهم می سازد و در نتیجه باعث بهبود در روحیه شما می گردد و اما در نهایت اینکه، پیاده روی شما را در معرض تابش نور آفتاب قرار داده و اختلالات عاطفی فصلی را کاهش می دهد و پادزهری برای افسردگی زمستانی به شمار می رود. 

  • خلاقیت شما را برانگیخته می کند

تحقیقات نشان میدهد چنانچه در کار خود دچار مشغله باشد و به دنبال راه حلی برای مشکلات خود باشید، پیاده روی به کمک شما می آید. بر طبق پژوهشی که درمجله ی روانشناسی تجربی یادگیری، حافظه و شناخت در سال ۲۰۱۴ انجام شده است، از دیگر فواید پیاده روی منجر به افزایش خلاقیت می شود. “محققان میزان خلاقیت افراد را در حالت ساکن و در پیاده روی سنجیده اند که نتایج بیانگر این بود که خلاقیت افرادی که پیاده روی می کنند بیش از افرادی است که در حالت نشسته هستند. “

  • لباس های قبلیتان گشاد می شود !

ورزش پیاده روی

این نکته ممکن است امری بدیهی به نظر برسد، اما نکته ای خوشحال کننده برای افرادی است که پیاده روی می کنند.

دکتر جامپولین می گوید : ” همینطور که شما پیاده روی می کنید، متوجه این قضیه می شوید که شلوارتان از قسمت میان تنه گشاد شده است. علت این اتفاق را می توان این چنین توضیح داد که پیاده روی ، پاسخ بدن شما را به انسولین تسهیل و از تشکیل چربی شکم جلوگیری می کند. “

آریل ایزوولی، مربی ورزشی در باشگاه کرانچ در شهر نیویورک، اضافه می کند که از فواید پیاده روی روزانه ، حرکت چربی بدن و تناسب اندام فرد می باشد.

“پیاده روی روزانه، سوخت ساز بدن را با سوزاندن کالری بیشتر افزایش داده و در عین حال در حجم عضلات تغییری ایجاد نمی کند. امتیاز این کار در چیست؟ اینکه دیگر نیازی نیست در باشگاه بر روی تردمیل خودتان را به مشقت بیندازید ! “

“یکی از شاگردان من، ۲ درصد از چربی بدن خود را تنها با پیاده روی از محل کار تا خانه اش (فاصله ای حدود یک مایل) سوزانده است. “

  • خطر ابتلا به بیماری های مزمن کاهش می یابند

اخبار و آمار در این زمینه متحیر کننده است، موسسه دیابت آمریکا، اعلام داشته است که پیاده روی بر سطح میزان قند خون موثر و در نتیجه خطر کلی ابتلا به دیابت را کاهش میدهد. محققین دانشگاه بولدر کولورادو و همچنین دانشگاه تنسی، دریافته اند که پیاده روی منظم ، فشار خون را ۱۱ نقطه پایین می آورد و خطر سکته را به میزان ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.

یکی از برجسته ترین تحقیقات پیرامون ورزش پیاده روی و سلامت در سال ۲۰۰۲ در مجله پزشکی انگلستان به چاپ رسید که در آن بیان شد افرادی که برای بهبود سلامت جسمی خود پیاده روی می کنند، در مقایسه با افرادی که به طور منظم پیاده روی ندارند، به میزان ۳۰ درصد کمتر به امراض قلبی دچار می شوند.

دکتر سکات دانبرگ، موسس مرکز تناسب اندام پریتکین در میامی می گوید :”مزایای جسمی پیاده روی به خوبی مستند شده اند “

 

  • حجم عضلات پا متناسب می شود

 

ورزش پیاده روی

همینطور که سن ما بالاتر می رود، خطر ابتلا به گشادی سیاه رگ در ما افزایش می یابد. به هر حال، ورزش پیاده روی به عنوان راه قطعی پیشگیری از ابتلا به این بیماری ناخوشایند اثبات شده است. لوویس ناوارو، موسس مرکز درمان ورید در شهر نیویورک، می گوید :”سیستم سیاهرگی، شامل یک بخش گردش خون می باشد که آن را به عنوان ‘قلب دوم’ می شناسیم که از ماهیچه، سیاهرگ و دریچه هایی در ساق و کف پا تشکیل می شود” وی همچنین اضافه می کند ” این سیستم، خون را به سمت قلب و شش می فرستد ، پیاده روی با تقویت عضلات پا،  باعث افزایش قدرت این سیستم و در نتیجه افزایش گردش خون سالم در بدن می شود” .

  • گوارشتان منظم می شود

اگر تا بحال تصورتان این بود که قوی بودن سیستم گوارشتان به خاطر قهوه ی صبحانه است، سخت در اشتباهید بلکه باید از ورزش پیاده روی صبحگاهی تشکر کنید! تارا الایکامی، فیزیکال تراپیست مرکز درمان سرطان آمریکا می گوید که از فواید پیاده روی منظم و روزانه تحرک معده را افزایش می دهد. ” یکی از ضروری ترین کارهایی که یک بیمار جراحی شکمی باید انجام دهد پیاده روی است ، زیرا این کار مغز و ماهیچه های شکم را را به کار می گیرد ، و سیستم گوارش را به حرکت وا می دارد.

  • رسیدن به اهدافتان، آسان تر به نظر می آید

در واقع شما با ورزش پیاده روی منظم یک روش نظام مند را به کار برده اید، زمانی که شما روش خاصی را دنبال می کنید فعالیت بیشتری خواهید داشت و رفتارهای سالم تری از خود نشان می دهید. کیم ایوان، مربی خصوصی به عنوان شخصی که خود روزانه پیاده روی می کند، عنوان می دارد: ” من به طور قاطع باور دارم که پیاده روی منظم می تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند “

 

امروه توصیه اول پزشکان برای کاهش وزن به مردم پیاده روی است ، زیرا پیاده روی نتنها هیچگونه ضرری ندارد بلکه فواید بسیاری هم برای بدن انسان دارد ، از چیزایی که درمورد فواید پیاده روی میتوان اشاره کرد ، جلوگیری از ابتلا به دیابت و همچنین کاهش احتمال ابتلا به بیماری دیابت و بیماریهای های قلبی و عروقی را در پی دارد .

زمانی که به پیاده روی میپردازید ، در کوتاه مدت هم خواهید دید که بدن شما به چه میزان پر انرژی تر ، فعال تر و شاد تر شده است .

در این مطلب سایت پیشنهاد برای شما ۱۰ عدد از فواید پیاده روی را آماده کرده است . با ما همراه باشید درمورد فواید پیاده روی بیشتر بدانیم.

سلامت روان

تحقیقات نشان داده است که قدم زدن یک راه عالی برای جلوگیری از استرس و اضطراب است ، هورمونی در بدن وجود دارد به نام کروتیزل که باعث تولید استرس و اضطراب می شود ، ورزش کردن خصوصا پیاده روی با سرعت متوسط و بالا باعث میشود که کروتیزل کمتری در بدن تولید شود ، و تولید کمتر کروتیزل در بدن برابر است با آرامش بیشتر و داشتن یک زندگی سالم تر ، پس اگر اضطراب یا استرس دارید ، حتما پیاده روی را امتحان کنید زیرا معجزه میکند.

همچنین پیاده روی باعث بهبود خلق و خوی در بدن انسان می شود .

سلامت استخوان ها

محققان دریافتند که پیاده روی به میزان ۳۰ دقیقه در روز میتواند تراکم استخوان در بدن را افزایش دهد و افزایش تراکم استخوان برابر است با داشتن استخوانی محکم تر و قوی تر است ، همچنین افزایش تراکم استخوان ها میتواند دردهای لگن ، پاها و همچنین ستون فقرات را به میزان بسیار زیادی کاهش دهد و یاعث میشود که ستون فقرات محکم تری داشته باشیم.

جلوگیری از افسردگی

فواید پیاده روی

فواید پیاده روی

تحقیقات نشان داده که افرادی که پیاده روی میکنند کمتر از دیگر افراد دچار افسردگی می شوند ، این افراد به دلیل اینکه در زندگی خود استرس کمتری دارند و همچنین اینکه پیاده روی باعث میشود که از خانه خارج شوند و با دیگر افراد مراوده داشته باشند به میزان زیادی کمتر افسردگی میگیرند ، ابتلا به افسردگی میتواند کار و زندگی فرد را مختل کند.

سلامت قلب

تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان میدهد که ۱۵۰ دقیقه پیاده روی در هفته ( روزی ۳۰ دقیقه) میتواند ابتلا به دیابت را به میزان بسیار زیادی کاهش دهد ، زیرا پیاده روی یک ورزش چربی سوز است و چربی کمتر در بدن برابر است با خطر کمتر ابتلا به دیابت.

همچنین همین تحقیق نیز نشان داده است که ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز میتواند که ۴۰% احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را برای فرد کاهش دهد ، همچنین در این تحقیق امده است که افراد بازنشسته ای که به طور میانگین روزانه ۲٫۵ کیلومتر پیاده روی میکردند از افرادی که کمتر پیاده روی میکردند و یا اهل پیاده روی نبودند به میزان محسوسی سالم تر بوده اند و کمتر به بیماری های قلبی مبتلا شده اند .

فواید پیاده روی

کاهش ابتلا به سرطان

یک تحقیق دانشگاه هاروارد نشان میدهد زنانی که ۱ تا ۳ ساعت در هفته پیاده روی میکنند احتمال ابتلای آنها به سرطان سینه و رحم به میزان ۱۹% درصد کاهش میابد ، همچنین زنانی که ۳ – ۵ ساعت در هفته به پیاده روی میپردازند به میزان ۵۴% احتمال ابتلای آنها به سرطان سینه و رحم کاهش میابد.

همچنین مردانی که بیماری سرطان پروستات در آنها تشیص داده شد و پس از بیماری حداقل ۳ ساعت در هفته پیاده روی میکردند ۵۷% از پیشرفت بیماری آنها جلوگیری شد و آنها وضعیت بهتری نسبت به سایرین داشتند.

سلامت مغز

پیاده روی به صورت مداوم باعث کاهش زوال زهنی و در نتیجه کاهش ابتلا به بیماریهایی نظیر آلزاییمر و همچنین نوعی از جنون می شود ، همچنین تحقیقات ثابت کرده است که پیاده روی باعث کاهش انقباض مغز می شود.

کاهش فشار خون

مطالعات نشان داده است افرادی که در هفته ۵ جلسه و هر جلسه ۳۰ دقیقه به پیاده روی میپردازند دارای فشار خون پایین تری نسبت به دیگران بوده اند و این افراد در طول زندگی خود خیلی کمتر از دیگران مبتلا به پرفشاری خون و در نتیجه سکته قلبی و مغزی شده اند.

جلوگیری از بسته شدن شریان ها

مطالعات ثابت کرده است که پیاده روی قبل از غذا به میزان زیادی از ذخیره شدن چربی ها در بدن می کاهد ، و این کاهش چربی در بدن خطر بسته شدن شریان ها را کاهش میدهد ، در صورت بسته شدن شریان ها بدن با احتمال سکته مواجه می شود که در صد بالایی از خطر را برای بدن انسان دارد.

همچنین پیاده روی گردن خون در بدن را افزایش میدهد و افزایش گردش خون برابر است با افزایش رسیدن اکسیژن به سلول ها و در نتیجه افزایش کارایی بدن .

فواید پیاده روی

تقویت مفاصل و مقابله با آرتروز

تحقیقات نشان داده است که پیاده روی احتمال ابتلا به ارتروز را کاهش میدهد ، همچنین تحقیق بر روی مبتلایان به ارتروز نشان داده افرادی که ۸ هفته روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی منظم داشتند نسبت به قبل از انجام تحقیق به میزان ۴۰ درصد بر توان حرکتی آنها افزوده شد و آنها پس از ۸ هفته با مشکلات بسیار کمتری دست و پنجه نرم میکردند.

همچنین این بیماران پس از ۸ هفته پیاده روی نیاز کمتری به دارو برای درمان داشتند و به صورت طبعی به میزان زیادی بهبود یافتند.

فواید پیاده روی

کاهش وزن

هر ۳۶۰۰ کالری برابر است با ۱ کیلو ، ۳۶۰۰ کالری از مصرفتان را کم کنید میتوانید که ۱ کیلوگرم کم کنید ، هر ۱٫۶ کیلومتر پیاده روی باعث میشود که ۱۰۰ کالری بسوزانید ، اگر در هفته ۳ جلسه و هر جلسه ۳٫۲ کیلومتر پیاده روی کنید در پایان هفته نیم کیلو از وزنتان را از دست خواهید داد برای اینکه بدانید هر جلسه چقدر پیاده روی کردید میتوانید از نرم افزار گام شمار runstatic pedometer استفاده کنید ، همچنین اگر در همین مدت روزانه ۲۶۰ کالری از مصرف غذای خود کاهش دهید میتوانید میزان کاهش وزن را به ۱ کیلو در هفته هم برسانید ، اگر میخواهید بدانید هر غذا چند کالری دارد به صفحه کالری غذاها مراجعه کنید

نکته : سعی کنید در هر هرفته بیش از ۱ کیلو و در هر ماه بیش از ۴ کیلو وزن کم ننمایید زیرا از نظر پزشکی اشکال دارد و باعث آسیب به بدن شما می شود.

کمک به بانوان حین بارداری

پیاده روی ۱۵۰ دقیقه در هفته به بانوان کمک میکند که به میزان زیادی از مشکلات بارداری بکاهند ، یک برنامه پیاده روی خوب می تواند اثرات بارداری مانند کمردرد، یبوست، و مشکلات خواب را کاهش دهد.

همچنین پیاده روی در زمان بارداری به کودک کمک میکند که دارای وزن سالم باشد ، همچنین باعث میشود که خطر وزن کم نوزاد را کاهش دهد ، همچنین کاهش وزن بانوان در زمان بارداری به میزان زیادی به سلامت آنها کمک میکند و همچنین وزن مادر در سلامت کودک تاثیر بسیاری دارد.

نکته: بانوان باردار قبل از پیاده روی با پزشک خود مشورت نمایند زیرا پیاده روی به همه بانوان باردار توصیه نمی شود و ممکن است برای بعضی از بانوان خطراتی نیز همراه داشته باشد.

منبع : healthfitnessrevolution

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.