همه چیز درمورد آسم و انوع آسم

آسم کودک

آسم یک بیماری است که تاثیر مستقیمی بر سلامت انسان دارد ، آسم یک بیماری موثر بر راهایی هوایی (تنفسی) است و ریه است و کسانی که به بیماری مزمن تنفسی مبتلا هستند را میگویند آسم دارد. بر اساس تحقیقات اخیر حدود ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به اسم هستند ،

آسم چیست

با ملتهب شدن دیواره های هوایی تنفسی و یا متورم شدن آنها اسم به وجود می آید ، زمانی که فردی اسم میگیرد راه های هوایی تنفسی او بسیار حساس میشوند و به کوچکتری اثر خارجی واکنش نشان میدهند ، به همین این نوع آسم آلرژی میگویند.

زمانی که راه های تنفسی ملتهب و متورم میشوند راه های تنفسی و همچنین دیواره های ریه انسان تنگ تر شده و میزان هوایی که از آن عبور میکند کم میشود و باعث میشود که فرد مبتلا به آسم هوا کم بیاورد و حس خفگی به او دست دهد ، از مهمترین علائم تنگی نفس میتوان به خس خس ، تنگی قفسه سینه، مشکلات تنفسی و سرفه اشاره کرد ، این افراد معمولا در طول شب و همچنین اول صبح بیشترین میزان احساس خفگی را تجربه میکنند.

آسم غیر قابل درمان است

متاسفانه با تمام پیشرفت های پزشکی که در طول سالیان گذشته حاصل شده ، هنوز هم آسم یک بیماری غیر قابل درمان است و محققین نتوانسته اند که یک درمان موثر و کامل برای ریشه کن کردن این بیماری بدست آورند و افراد مبتلا به اسم فقط میتوانند از طریق دارو ها و اسپره ها مقداری مشکل خود را تسکین دهند ، با این حال افراد مبتلا به اسم میتوانند یک زندگی عادی داشته باشند و به راحتی به همه کارهای روزانه خود برسند .

حمله تنفسی / آسم

مبتلایان به اسم در طول زندگی خود دفعات به حملات تنفسی مبتلا میشوند ، این حملات زمانی پدیدار میشوند که نشانه ها و علائم اسم بیشتر از حد معمول باشد و همچنین این حملات به صورت ناگهانی رخ میدهد ، این حملات میتوانند خفیف ، متوسط و یا شدید باشند .

زمانی که یک حمله آسمی رخ میدهد اتفاقات زیر در بدن فرد رخ میدهد :

عضلات تنفسی با سفت شدن راه های تنفسی را تنگ کرده و باعث میشوند که هوای کمتری به ریه برسد ، این کار باعث میشود که هوا و اکسیژن کمتری به قلب برسد ، کاهش اکسیژن قلب باعث کاهش اکسیژن خون و در نتیجه کاهش میزان اکسیژنی شود که به سلول ها میرسد ، همچنین ورود چیزی که راه های تنفسی به آن حساس هستند نظیر خاک و یا هر چیز دیگر باعث میشود که دیواره های تنفسی واکنش نشان دهند ، این واکنش با تنگ تر شدن راه های تنفسی برای جلوگیری از عامل خروجی همراه میشود که باعث کمبود اکسیژن در بدن فرد مبتلا به اسم نیز میشود .

زمانی که یک حمله تنفسی رخ میدهد بر اساس نوع آن (ضعیف – متوسط و شدید) واکنشهایی در بدن انجام میشود ، در شروع حمله آسمی به با تنگ شدن دیواره های خروج هوا ، به میزان کافی اکسیژن به بدن فرد میرسد ولی به دلیل تنگ شدن راه های خروج هوا باعث میشود که Co2 به همان شدت از بدن خارج نشود و در نتیجه جایی برای هوای جدید وجود نداشته باشد و هوای جدید هم به میزان کافی به بدن نرسد و باعث خفگی شود .

جلوگیری از حملات آسم

زمانی که شما به اسم مبتلا میشود ، اولین کاری که باید بکنید این است که با مراجعه به دکتر میتوانید تشخیص دهید که به چه چیزی حساسیت دارید ، با شناخت چیزهایی که میتوانند باعث حساسیت دستگاه تنفسی میشوند و دوری از آنها میتوانید به میزان زیادی از حملات اسم جلوگیری کنید . همچنین مصرف دارو هم میتواند بر کاهش حملات اسمی به میزان چشمگیری موثر باشد و حملات را کاهش دهد.

تحقیقات نشان داده که عامل اصلی غیبت در مدارس امریکا و اروپا اسم است ، با این حال شما با شناخت موارد بالا و همچنین مصرف دارو میتوانید به فعالیت های مدرسه و همچنین ورزشی خود برسید و هیچگونه مشکلی از این لحاظ نداشته باشید .

انواع آسم

آسم کودک

آسم کودک

به آسمی که در دوران کودکی شروع میشود آسم کودک میگویند ، این نوع اسم معمولا در سن ۴ سالگی و بیشتر شروع می شود ، اسم کودک معمولا به محیط اطراف حساس بوده و بیشتر حملات آن معمولا درون اتاق اتفاق میفتد ، اسم کودک معمولا ژنتیکی است و کودک آن را از پدر و مادر خود به ارث میبرد.

بدن این کودکان هر ماده ای را که جسم خارجی تشخیص دهد به سرعت واکنش نشان میدهد و این واکنش به بروز حملات تنفسی منجر می شود ، موادی که این نوع آسم به آن حساس است پروتئین های حیوانی، قارچ ها، گرده، کنه خانه گرد و غبار و نوعی از گرد و غبار هستند که با جلوگیری از این مواد به سادگی میتوانید حملات را به میزان چشمگیری کاهش داد.

آسم بزرگ سالان

این اسم معمولا بعد از سن ۲۰ سالگی شروع میشود و بیشتر زنان را به خود مبتلا می کند ، نرخ ابتلا به این نوع اسم بسیار کمتر از اسم کودک است و تعداد خیلی معدود تری نسبت به آسم کودک را مبتلا میکند .

تخمین زده میشود که حدود ۵۰% آسم بزرگسالان مربوط به آلرژی میشود . با این حال نوع دیگر اسم را اسم غیر آلرژیک میگویند که یک نوع اسم ناشناخته است ، از دلایل ابتلا به اسم  بزرگسالان میتواند به قرار گرفتن در معرض یک ذره یا شیمیایی ، پلاستیک خاص، فلزات، داروها، و یا گرد و غبار چوب از چیزهایی هستند که میتوانند باعث ابتلا به اسم بزرگسالان شوند.

آسم ناشی از ورزش

آسم ورزشی

اگر شما در حین ورزش خود با خس خس ، سرفه و یا تنگی نفس روبه رو می شوید باید بگویم که به احتمال زیاد شما به آسم ورزشی مبتلا هستید ، یکی از مهمترین دلایل ابتلا به آسم ورزشی نداشتن تناسب اندام و خصوصا داشتن اضافه وزن است که میتواند شما را به اسم ورزشی مبتلا کند ، ساده ترین راه درمان این نوع اسم کاهش وزن است ، کاهش وزن بدون هیچگونه درمانی میتواند این نوع اسم را درمان کنند.

کسانی که آسم ورزشی دارند زیاد مشکلی در فعالیت های روزانه نخواهند داشت ، این را به یاد داشته باشید که مارک اسپیتز در المپیک ۱۹۷۲ موفق به کسب ۹ مدال طلای شنا شد ، او به اسم ورزشی مبتلا بود.

آسم

آسم ناشی از سرفه

یکی دیگر از نمونه های آسم ، اسم ناشی از سرفه است ، این نوع اسم سخت ترین مدن اسم در تشخیص  است و تخیص آن به مراتب از بقیه سخت تر است ، این نوع آسم به دلیل برونشیت ، قطره بینی و تب به وجود آید ، این نوع اسم علائم دیگر مدل ها را ندارد ، در صورتی که این اسم را داشته باشید ممکن است خواب شما را مختل کند .

آسم شغلی

آسم شغلی

زمانی به این نوع آسم مبتلا میشوید که شما در مکانهایی که مواد شیمیایی، بخارات، گازها، دود، گرد و غبار و دود وجود دارد به کار بپردازید ، بهترین روش درمان این نوع آسم تغییر شغل است ، همچنین این نوع اسم میتواند توسط گرما ، محصولات حیوانی و استرس هم ایجاد شود ، پس سعی کنید در مکانهای عاری از استرس و همچنین مواد شیمیایی کار کنید تا این آسم شما خوب شود.

آسم شبانه

آسم شبانه معمولا بین نیمه شب تا ۸ صبح رخ میدهد ، این اسم معمولا توسط مواد حساسیت زا نظیر گرد و خاک ، حیوان خانگی و همچنین شوره سر ایجاد میشود ، شوره ها میتوانند سیسنوس ها را تحریک کرده و باعث تنگی نفس خصوصا در حین خواب شوند .

اسم شبانه ممکن است یک بار در هفته و یا کمتر رخ دهد ، بیمار ممکن است زمانی که دراز کشیده با خس خس سینه و همچنین تنگی نفس رو به رو شود و ممکن است باعث شود که از خواب بپرید .

 

سیگار و قلیان

یکی از مهمترین نوع آسم ها آسم این نوع اسم است ، زمانی که شما به مصرف قلیان و سیگار بپردازید به مرور دیواره های تنفسی شما ضعیف و همچنین حساس میشوند ، برای درمان این نوع اسم شما باید سیگار و قلیان را کلا کنار بگذارید و همچنین از دود آنها نیز دوری کنید ، این نوع اسم به رایگان و با پرهیز از موارد بالا درمان میشود. این نوع اسم ممکن است باعث عفونت های تنفسی نیز شود .

 

آسم بارداری

این نوع اسم فقط مختص بانوان باردار است ، تحقیقات نشان داده است مادرانی که نوزادادن خود را به صورت سزارین به دنیا میاورند به میزان ۲۰% بیشتر از دیگر مادران به این نوع آسم مبتلا می شوند .
همچنین مادرانی که در طول بارداری سیگار و یا قلیان میکشند به این نوع آسم مبتلا میشوند ، تحقیقات نشان داده است فرزندانی که مادرانشان هنگام بارداری سیگار بکشد ممکن است ناقص متولد شوند و یا اینکه اینکه فرزندان نیز در آینده مبتلا به آسم شوند بالاست .

 

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.