همه چیز در مورد فشار خون

فشار خون

فشار خون

زمانی که قلب در حال کار کردن است به وسیله رگهای خونی ، خون را به سراسر بدن منتقل میکند ، به میزان فشاری که به رگهای خونی در حین انجام این کار وارد میشود فشار خون میگویند ، فشار خون در همه اعضای بدن یکی نیست ، و هرچه که از قلب دورتر میشویم فشار پایین تر می آید ، بهترین روش اندازه گیری فشار ، استفاده از دستگاه فشار سنج است.

در صورتی که فشار خون شما بالا باشد ممکن است به سکته منجر شود و مشکلات جبران ناپذیری را برای بدن شما به وجود آورد ، اگر فشار شما پایین هم باشد باز هم خطر ناک است و صدمات جبران ناپذیری برای بدن دارد ، در این مطلب همراه ما باشید تا همه چیز را درمورد فشار خون به شما بگوییم.

 

فشار خون بالا

فشار خون را بر اساس میلیمتر جیوه اندازه گیری میکنند ، میزان متعادل فشار باید بین ۹۰ تا ۱۴۰ میلیمتر باشد ( ۹ تا ۱۴) در صورتی که فشار خون شما بیش از این مقدار باشد با پرفشاری و اگر کمتر از این مقدار باشد که با افت فشار خون مواجه خواهید شد .

فشار خون بالا میتواند که فشار زیادی روی قلب بگذارد و باعث بیماریهای قلبی و همچنین سکته های قلبی و مغزی شود ، همچنین فشار خون بالا میتواند شما را به بسیاری از بیماریهای قلبی یا کلیوی مبتلا کند ، همچنین فشار خون بالا میتواند به زوال عقل هم منجر شود .

دلایل ابتلا به فشار خون بالا

اگر مصرف نمک شما بالا باشد ، فشار خون شما بالا می رود ، همچنین اگر سبزیجات مصرف نمیکنید و یا میزان آن کم باشد فشار خونتان از حد معمول بالا تر می رود ، یکی دیگر از دلایلی که ممکن است فشار شما را بالا ببرد کمبود تحرک است ، کمبود تحرک میتواند به میزان بالایی برای بدن انسان خطرناک باشد ، و همچنین اضافه وزن نیز علاوه بر خطرات دیگری که برای بدن دارد باعث افزایش فشار می شود ، آخرین مودی که از فشار بالا باید بگوییم مصرف الکل است ، مصرف الکل میتواند علاوه بر فشار بالا ، صدمات جبران ناپذیری هم به بدن وارد کند.

نشانه های فشار خون بالا

یکی از اولین مواردی که در اثر فشار بالا پدیدار میشود سردرد شدید است ، پس از آن میتوان به احساس خستگی و یا گیجی ناشی از فشار بالا را نام برد ، دیگر مشکلی که ممکن است فشار بالا باعث شود درد شدید قفسه سینه و سخت شدن تنفس برای فرد است ، همچنین وجود خون در ادرار و داشتن ضربان قلب نامنزم هم از نشانه های ابتلا به فشار  است ، احساس تپش و ضربان هایی در قفسه سینه و گردن و گوش ها هم میتواند ناشی از داشتن فشار بالا باشد

نکته: نکاتی که در بالا ذکر شد حین فشار بالا پدیدار میشوند و نه قبل و بعد از آن .

کاهش فشار خون سریع

بهترین روشی که حین فشار بالا توصیه میشود مراجعه به پزشک و مصرف قرص فشار تحت نظر پزشک است ، اما اگر به هر دلیل پزشک در نزدیکی شما نبود یکی از کارهایی که میتوانید انجام دهید مصرف ۴-۶ حبه سیر است ، سیر میتواند به سرعت فشار شما را کاهش دهد .همچنین خورد مواد غذایی ادرار آور هم میتواند به سرعت وزن شما را کاهش دهد ، همچنین مصرف خواکی های تازه که سرشار از فیبر و ویتامین هستند میتواند به شما در شرایط اظطراری کمک بسیاری کند ، نظیر گوجه ، اسفناج و کرفس .

فشار خون

فشار خون

فشار خون پایین

 

همانطور که فشار خون بالا برای بدن خطر دارد و میتواند صدمات جبران ناپذیری به آن بزند ، فشار پایین هم میتواند برای بدن خطرناک و خطر ساز بوده و به آن آسیب های شدید بزند ، زمانی که فشار ما از ۹۰ میلیمتر جیوه یا همان ۹ پایین تر آمد ما با افت فشار مواجه هستیم ، افت فشار یعنی کاهش میزان خون ورودی به قلب که خطرات آن میتواند جبران ناپذیر باشد ، یکی از دلایل خیلی مهمی که ممکن است به کاهش فشار منجر شود کاهش میزان آب بدن است . کاهش آب بدن ارتباط مستقمی با کاهش میزان فشار بدن دارد .

 

دلایل ابتلا به فشار خون پایین

مورد اولی که در بالا هم ذکر شد و شایع ترین دلیل کاهش فشار را داراست کاهش میزان آب موجود در بدن است ، در صورتی که به دلیل کاهش آب با کاهش فشار خون مواجه شوید میتوانید با مصرف سریع آب خنک مجددا هم دمای بدنتان را کاهش داده و هم اینکه فشار خود را متعادل کنید .

از دیگر مواردی که میتوانیم به عنوان دلیل کاهش فشار نام ببریم میتوان به دیابت ، بارداری ، بیماری های کبدی ، افزایش دمای بدن و تعریق زیاد ، گشادی عروق خونی و همچنین کم کاری غذه تیروئید نام برد .

نشانه های کاهش فشار خون

از اولین نشانه های اینکه فشار خون شما افت کرده داشتن سرگیجه است ، پس از آن میتوان به عش کردن و همچنین نداشتن تمرکز ذهنی نام برد ، علاوه بر اینها داشتن تاری دید ، تهوع و همچنین خستگی بی دلیل هم از نشانه های داشتن فشار پایین است ، تشنگی شدید هم میتواند از نشانه های فشار خون پایین باشد ، مورد آخر هم میتوان به نفس نفس زدن اشاره کرد .

نکته: نکاتی که در بالا ذکر شد حین فشار پایین پدیدار میشوند و نه قبل و بعد از آن .

افزایش فشار خون سریع

در بالا هم ذکر کردیم ، در این جور مواقع بهترین کار این است که شما به پزشک مراجعه کنید ، خصوصا در زمان هایی که فشار افت میکند ، زیرا ممکن است دچار تشنج و غش شوید ، اما اگر پزشک در دسترس نبود و شرایط هم اظطراری بود در اولین گام مصرف آب است ، آب میتواند حدودی فشار را بالا برده و آن را متعادل کند ، کار دیگری که حین کاهش فشار میتوانید انجام دهید این است که به طور کامل دراز کشیده و پاهای خود را حدودی از بدنتان بالا تر بیاورید ، این کار کمی میتواند باعث افزایش فشار شود ،

کاهش فشار خون

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.