۱۰ ویژگی Google Docs که باید بدانید

۱۰ ویژگی Google Docs که باید بدانید 

گوگل داکس  Google Docs یک ابزار قدرتمند رایگان برای ایجاد و ویرایش داکیومنت می باشد که توسط شرکت گوگل ارائه شده است . در این بخش ۱۰ ویژگی خوب گوگل داکس که شما را وادار به استفاده از این ابزار رایگان می کند را معرفی می نماییم . با ما در ادامه مطلب همراه باشید . 

۱۰ ویژگی Google Docs که باید بدانید 

۱ – صحبت کردن به جای تایپ کردن

می توانید به جای استفاده از انگشتانتان برای تایپ کردن از تایپ صوتی استفاده کنید . در داکیومنتی که باز کردید  از منوی بالا Tools را انتخاب و سپس از منوی باز شده Voice typing را اتخاب نمایید . در گوشه سمت چپ قسمت بالا پنجره کوچکی با آیکن میکروفون نمایش داده می شود. با کلیک بر روی آن می توانید تایپ صوتی را روشن و خاموش کنید . تایپ صوتی فقط در مرورگر کروم قابل دسترس می باشد .

۲ – پاک کردن فرمت متن

اگر شما متنی را از جایی کپی کرده باشید و بخواهید فرمت متن را در این جا تغییر دهید این امکان وجود دارد تا بتوانید فرمت متن وارد شده را پاک کنید .

برای این کار :

– ایتدا با کلیک راست بخش مورد نظر را انتخاب نمایید .
– از منوی بالا گزینه Format و سپس Clear formatting را انتخاب نمایید .

۳ – اضافه کردن فونت های بیشتر

در گوگل داکس این امکان برای شما وجود دارد تا فونت های جدیدی را اضافه نمایید . برای این کار  از بخش انتخاب فونت و در منویی که باز می شود با کلیک بر روی More Font فونت های جدید را به این منو اضافه نمایید .

۴ – حالت پیشنهاد

قابلیت دیگری که در گوگل داکس وجود دارد مد پیشنهاد است ، زمانی که شما بر روی یک داکیومنت مشترک کار می کنید . با کیلک بر روی علامت مداد که در قسمت بالا سمت راست قرار دارد شما می توانید مد ویرایش را تغییر دهید . با تغییر مد ویرایش به Suggesting این امکان به وجود می آید تا متنی که تایپ می کنید به صورت رنگی و متفاوت از متون دیگر می باشد و با پنجره کوچکی مه در کنار آن ظاهر می شود امکان تایید یا رد متن مورنظر وجود دارد .

۵ – تگ کردن افراد

شما این امکان را دارید تا برای جلب توجه کسی بتوانید در کامنت ها او را با علامت های + و @ تگ کنید . آن گاه او ایمیلی را دریافت خواهد کرد .

۶ – بوک مارک کردن

برای داکیومنت های طولانی اضافه کردن بوک مارک به معنی پیمایش کمتر می باشد . برای اضافه کردن بوک مارک از منوی بالا گزینه Insert و سپس bookmark را کلیک نمایید . با این کار یک نشان کوچک آبی در کنار صفحه ظاهر خواهد شد . با کیلک راست بر روی این نشان و انتخاب گزینه link شما می توانید به جای اضافه کردن url یکی از بوک مارک های خود را از منوی کشویی باز شده به عنوان لینک وارد متن کنید .

۷ – مد آفلاین

برای استفاده از گوگل داکس نیاز به اتصال به اینترنت نیست . با استفاده از تنظیماتی که گوگل دارد این امکان برای شما هست که بتوانید به صورت آفلاین به فایل های خود دسترسی داشته باشید . البته این امکان در کروم وجود دارد .
در صفحه اصلی گوگل داکس بر روی  آیکن چرخ دنده و روی setting کلیک کنید و در پنجره ای که باز می شود Sync Google Docs را فعال نمایید . با این کار قادر خواهید بود تا در صورت قطع اتصال نیز داکیومنت های خود را باز کنید ، ببینید و ویرایش کنید و می توانید در زمان اتصال به اینترنت همگام سازی فایل را انجام دهید .

۸ – تنظیمات

از منوی Tools با انتخاب گزینه Preferences می توانید تنظیماتی را برای داکیومنت خود انجام دهید . این تنظیمات بیشتر مربوط به نمایش کلمات و نوشته ها و یک سری علائم می باشد . مثلا می توانید تعیین کنید که اشکال با تایپ چه کلماتی و چگونه نمایش داده شوند .

 

۱۰ وِیژگی Google Docs که باید بدانید

۹ – جستجو

با انتخاب کردن یک کلمه یا بخشی از متن و کلیک راست بر روی آن و انتخاب گزینه research از منوی باز شده ، پنلی در سمت راست صفحه باز می شود . در این پنل می توانید اطلاعات لازم در مورد متن منتخب خود را به دست آورید . شما همچنین می توانید تصاویر باز شده در پنل را با کشیدن موس روی داکیومنت خود انتقال دهید .

۱۰ – تاریخجه اصلاحات

از منوی بالا File و سپس See Revision history را انتخاب نمایید . در این جا شما لیستی از آخرین ویرایش های خود را مشاهده خواهید کرد . با انتخاب هریک شما می توانید ویرایش های خود را در بازه های زمانی متفاوت مشاهده نمایید .

۱۰ ویژگی Google Docs که باید بدانید
5 (100%) 1 vote
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.