۵ نکته مهم جهت آمادگی برای امتحانات

5 نکته مهم جهت آمادگی برای امتحانات

۵ نکته مهم جهت آمادگی برای امتحانات

با پایان یافتن ترم تحصیلی و فرارسیدن فصل امتحانات کابوس دانش آموزان و دانشجویان آغاز می شود . آن ها باید مطالبی را  که در طول یک ترم تحصیلی آموخته اند در دو روز خوانده و خود را برای امتحان آماده کنند . در این مدت برخی سعی می کنند به کتابخانه رفته و در یک محیط مطالعاتی آرام درس بخوانند و یا گاهی به صورت گروهی کنار هم جمع می شوند و به هم در خواندن و یادگیری کمک می کنند .

در این مدت کم هستند کسانی که می توانند بهترین نتیجه را در این بازه زمانی محدود بگیرند و امتحانات خوبی را پشت سر می گذارند . ما در این بخش نکاتی را معرفی می کنیم که به شما کمک می کند تا بهترین نتیجه را از تلاش خود کسب کنید . این نکات شاید ساده به نظر برسد ولی قطعا بازدهی شما را افزایش خواهد داد . 

۱ – زمان مناسب را برای مطالعه انتخاب کنید

بدن ما منحصر به فرد است . از این رو ساعات بیولوژیکی برنامه ریزی شده بدن ما  با دیگران متفاوت می باشد . به این معنی که ممکن است در یک ساعت از روز مغز ما خوب جواب دهد ولی برای دیگری نه .  ساعت هایی وجود دارد که مغز ما تلاش می کند تا تمامی اطلاعات خوانده شده را دریافت کند ، اما بازدهی مناسب را ندارد و در نتیجه خسته شده و زمانی که برای مطالعه اختصاص داده ایم به هدر می رود .

باید زمان هایی را برای مطالعه انتخاب کنید  که بهره وری شما را افزایش یابد و انرژی شما بیهوده به هدر نرود . در آن ساعات توانایی تمرکز شما افزایش یافته و شما نگران فراموش کردن مطالب خوانده شده نخواهید بود .

۲ – شیرینی در طعم ها و رنگ های مختلف

شیرینی یکی از بهترین و خوشمزه ترین خوراکی ها در دنیاست . خوردن شیرینی یک احساس خوب و فوق العاده ای را برای شما ایجاد می کند . همچنین جویدن شیرینی در حین مطالعه دقت و توجه شما را افزایش می دهد . در نتیجه می توانید مطالب مهم را بهتر و برای مدت طولانی تری به حافظه بسپرید .

بخشی از حافظه به نام  ” حافظه انجمنی ” وجود دارد که مربوط به دریافت مزه ، بو  و یا احساس می باشد . با توجه به این مطلب ، جویدن چیزهای شیرین در رنگ ها و طعم های متفاوت به شما این اجازه را می دهد تا آموزش مباحث با شیرینی همراه باشد .

۳ – اوقات استراحت بعد از مطالعه

روزهایی که در یک اتاق مشغول درس خواندن هستید ، ساعاتی را به خود استراحت دهید و در فضای آزاد و هوای تازه نفس بکشید . نگه داشتن ذهن در محیطی بسته ساخته شده از بتن زمانی که اطلاعات را پشت سر هم به آن وارد می کنید ، باعث خستگی مغز شده و دیگر توان دریافت اطلاعات را نخواهد داشت . در این جا شما تمرکز خود را از دست خواهید داد و مطالعه بی فایده خواهد بود .

شرکت های بزرگی مانند گوگل فضاهایی را ایجاد کرده اند تا بعد از کار برای مدتی ذهن بتواند استراحت داشته باشد . در نتیجه نیروی تازه ای را در فرد ایجاد می کند و این قدرت و کارایی آن ها افزایش خواهد داد . شما می توانید در فواصل زمان مطالعه خود ، زمانی را به استراحت اختصاص دهید . می توانید رمان مورد علاقه خود را بخوانید یا غذایی که دوست دارید میل کنید . مهم نیست چه کار می کنید فقط برای بازه زمانی کوتاهی به ذهن خود استراحت دهید .

۴ – یک فلاسک چای با قهوه داغ

تا به حال متوجه شده اید در اکثر فیلم های هالیوودی یک گروه از دانش آموزان که در حال درس خواندن هستند یک ظرف بزرگی از چاق یا قهوه کنار خود دارند ؟  یک دلیل جالب برای آن وجود دارد . مطالعات نشان داده است زمانی که شما در حال مطالعه هستید و سرعت خود را کم می کنید مغز شما اطلاعات را  بهتر هضم می کند نسبت به زمانی که شما مثل یک ربات اطلاعات را وارد آن می کنید .

نگه داشتن یک فلاسک گرم از نوشیدنی مورد علاقه در کنار خود و جرعه جرعه نوشیدن آن هرچند روند مطالعه شما را کند می کند ، در عوض فرآیند یادگیری شما  را افزایش خواهد داد . مطالعه همراه با یک نوشیدنی گرم بسیار لذت بخش خواهد بود . چه چیزی می تواند بهتر از یک یادگیری سرگرم کننده و آرام بخش باشد ؟

۵ – تهیه لیستی از آهنگ های آرام 

توصیه آخری که به دانش آموزان می کنیم این است که لیستی از آهنگ های بیکلام آرام و مورد علاقه خود را جمع آوری کنند . موسیقی مربوط به ” حافظه انجمنی ” است و آرامش را برای ذهن شما به دنبال خواهد داشت و باعث متمرکز شدن هیجانات شما می شود . لیستی از

گوش دادن به موسیقی آرام در هنگام مطالعه به شما کمک می کند تا متوجه گذشت زمان نشوید و زمان مطالعه شما را خسته نکند . در واقع موسیقی ذهن شما را فریب می دهد که زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص می دهید .

 

منبع : lifehack

۵ نکته مهم جهت آمادگی برای امتحانات
5 (100%) 1 vote
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.