۹ ماده غذایی ضد افسردگی

افسردگی

۹ ماده غذایی ضد افسردگی

افسردگی یک بیماری جدی و متاسفانه رایج در بین افراد است . غم و اندوه فراوان ، دلسردی ، عزت نفس پایین و از دست دادن علاقه به زندگی از موارد افسردگی می باشند . از دلایل این بیماری می توان به عوامل ژنتیکی یا نوع زندگی عاطفی  و اجتماعی افراد اشاره کرد . مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده و درمان های بسیاری برای افسردگی وجود دارد . در میان درمان های مختلف غذاهای طبیعی ضدافسردگی وجود دارند که به کاهش این بیماری و مبارزه با آن کمک فراوانی می کنند . با ما در این پست همراه باشید تا با این مواد غذایی آشنا شوید .

ملاس

ملاس یک شیرین کننده طبیعی است که در یکی از مراحل فرآیند تولید قند از نیشکر ایجاد می شود . این ماده سرشار از یوریدین می باشد که یکی از واحد های DNA است . این ماده باعث افزایش انرژی برای تشکیل سلول ها به منظور مبارزه با افسردگی می گردد .  اما توصیه می کنیم به دلیل قند بالای آن به صورت کنترل شده مصرف نمایید .

ماهی

ماهی هایی مانند ماهی آزاد ،ساردین ، ماهی تن ، ماهی کولی و محصولات گوشتی دارای اسیدهای چرب امگا ۳  به مبارزه با افسردگی و استرس کمک می کند . اسیدهای چرب امگا ۳ دارای خواص زیادی برای مبارزه با بیماری های قلبی از طریق کاهش سطح تری گلیسیرید و جلوگیری از لخته شدن خون می باشند .

 

ماهی  

چغندر قند

چغندری که برای به دست آوردن قند از آن استفاده می شود حاوی یک ماده به نام یوریدین می باشد . یوریدین سطح سیتیدین مغز را افزایش می دهد . این ماده بر دوپامین که مسئول تنظیم خلق و خوی می باشد ، تاثیر می گذارد .

سویا

سویا سرشار از مواد غذایی است که مصرف آن برای سلامتی بسیار مفید می باشد . این پروتئین گیاهی باعث تامین بسیاری از  مواد مورد نیاز بدن می شود ، بدون آن که مشکلی را ایجاد کند . سویا حاوی اسید های چرب امگا ۳ می باشد که علاوه بر داشتن مزایای زیاد برای سلامت قلب ، برای مبارزه با افسردگی نیز مفید است .

گردو

گردو منبع عظیمی از آلفا لینولنیک اسید می باشد که یکی از اجزای اسیدهای چرب امگا ۳ است . گردو علاوه بر محافظت از قلب به مبارزه با افسردگی نیز کمک می کند .

برنج قهوه ای

برنج قهوه ای با داشتن ویتامین های B1 و B3  و همچنین اسیدفولیک دارای شاخص گلیسمی پایین می باشد . این ماده  به دلیل داشتن قند پایین باعث متوقف کردن قند خون شما و در نتیجه نوسانات رفتاری و روانی شما را کنترل می کند .

مخمر

این ماده شامل ویتامین های B1، B2، B3 و ۱۶ اسید آمینه می باشد که برای تقویت سیستم عصبی مفید می باشد .

بلغور جو دوسر

این ماده غذایی حاوی اسید فولیک و ویتامین های B1 و B6 است که به دستگاه گوارش کمک کرده و از کاهش قند خون که باعث تحریک پذیری اعصاب می گردد ، جلوگیری می کند .

کلم

کلم سرشار از ویتامین C و اسید فولیک می باشد ، این مواد به پیشگیری از استرس ، بیماری های قلبی و همچنین انواع مختلف سرطان کمک می کند . خواص کلم را بخوانید .

 

کلم

کاکائو

یکی دیگر از مواد شناخته شده برای جلوگیری از افسردگی کاکائو می باشد . کاکائو حاوی سلنیوم می باشد که به کنترل اعصاب و تقویت مغز کمک کرده و همچنین با پیری مبارزه می کند . تحقیقات نشان داده مصرف شکلات خالص برای سلامت روح و جسم بسیار مفید می باشد .   

 

منبع : steptohealth

به این پست رای بدین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.