نوشته‌ها

ماساژ نقاط فشار و بدست آوردن آرامش-راهکار های ساده برای کسب آرامش

ماساژ نقاط فشار

استفاده از ماساژ نقاط فشار یکی از راه های موثر جهت کسب آرامش است. شما میتوانید این نقاط فشار را توسط خود و یا دستیار متخصص مورد ارزیابی قرار دهید همچنین میتوانید در هر کجا و در هر زمان آنها را به کار گیرید. استفاده از این روش با تحریک اعصاب، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها ، می تواند موجب پدید آمدن حس نشاط، آرامش و اسودگی خاطر شود.

نقاط فشار، روشی متعلق به چین باستان است که انجام آن در نواحی شانه ها، دست ها و پاها و بر روی نقاط مشخصی از آنها صورت میگیرد . این نقاط مشخص، همان نقاط فشار هستند که به پاسخ های ترمیمی بدن کمک می کنند.

 تصور می شود نقاط فشار، مربوط به شرایط روحی و جسمانی در حالت عصبانیت و استرس باشند. ماساژی که توسط خود فرد بر روی برخی از نقاط فشار انجام می شود ، ممکن است باعث کاهش استرس و فراهم آوردن احساس آرامش باشد.

انواع نقاط فشار

 • سر

روشی ساده جهت کسب آرامش فشار آوردن به گیجگاه است. گیجگاه ، بخشی صاف بر روی جمجمه و در همسایگی چشم ها می باشد. اعمال این روش به وسیله ی فشار مستقیم و همزمان بر دو طرف سر می باشد.

شما می بایست این کار را به صورت آهسته و دوار با حرکت انگشتان خود انجام دهید. همزمان با فشار بر اطراف گیجگاه، متوجه کاهش استرس خود خواهید شد. همچنین این نقاط فشار در رفع سر درد نیز نقش بسزایی دارد. 

 • گردن

ماساژ

بسیاری از مردم با انجام فعالیت ها خود در ناحیه گردن احساس فشار و خستگی می کنند. شما می توانید با استفاده از نقاط فشار گردن، به راحتی آرام شوید. برای این کار عضلات اطراف مهره های گردن را فشار دهید. سعی کنید در ابتدا فشار وارد شده به سمت داخل باشد، سپس مکان انگشتان روی گردن را یک اینچ به سمت بالا حرکت دهید. هنگامی که به قاعده ی جمجمه رسیدید، به طور مجدد حرکت را به سمت پایین ادامه دهید. توجه داشته باشیدکه از فشار بر مهره های گردن خودداری کنید و فقط و فقط عضلات اطراف ستون مهره ها را فشار دهید.

 • دست

ماساژ

نقطه ی فشار دیگر در بافت دست شما واقع شده است. این تکه فاقد استخوان و بین انگشت اشاره و شست قرار دارد. برای استفاده از این نقطه، به دو طرف دست خود (از خارج و کف دست) و نزدیک استخوان، فشار وارد کنید. این عمل ، غم و اندوه، عصبانیت و گرفتگی عضلات را برطرف می سازد.

 • پشت

افرادی که در یک مکان ثابت به حالت ایستاده و یا نشسته قرار میگیرند، اغلب دچار خستگی قسمت تحتانی کمر می شوند. در این حالت شما میتوانید با استفاده از نقاط فشار اطرف ستون فقرات ، آرامش پیدا کنید. برای این کار حرکت خود را، با فشار به نقطه ای بین دو شانه ی خود شروع کنید.

به همین صورت به سمت پایین حرکت کنید، و مطمئن شوید که به ستون فقرات خود فشار وارد نمی کنید. به محض رسیدن به حفره ی لگن، دست نگه دارید. آرامش شما زمانی بیشتر خواهید شد که شخص دیگری پشت شما را ماساژ دهد و شما به پشت خوابیده باشید.

 • پا

نقطه فشار این ناحیه دقیقا در زیر پنجه ی پا قرار دارد و می تواند احساس رضایتمندی در تمام نقاط بدنتان برقرار سازد. پس فشار را از پنجه پا شروع کنید و به سمت پایین و انحنای کف پا پیش بروید. کم کم متوجه خواهید شد که چطور تنش های بدنتان فروکش کرده و انرژی مجدد به پای شما باز می گردد.

 • پیشانی

  ماساژ

نقاط فشار بین پیشانی و چشمان شما به غده ی پینه آل متصل هستند. فشار در آن نقاط، تشرح ملاتونین بدن را افزایش می دهد. ملاتونین هورمونی است که مسئول تنظیم فرایند های بدن از جمله خواب، و همچنین تنظیم هورمون استرس کورتیزول می باشد. 

اگر شما شخصی هستید که در معرض استرس زیاد قرار می گیرید، مشخصا سطح کورتیزول در بدن شما بالا و همچنین ملاتونین کم است. برای کاهش استرس و آرام شدن، با نوک انگشتان خود نقاط فشار پیشانی را تحریک کنید، برای این کار از بین ابروها شروع کرده ، سپس سراغ سایر قسمتهای پیشانی بروید.

 • لاله ی گوش

گوش ، نقاط فشار زیادی جهت رها کردن شما از استرس دارد. لاله و لبه ی گوش خود را به آرامی ماساژ دهید تا عضلات صورت شما آزاد شوند و استرس از بدنتان خارج شود. با استفاده از شست و انگشت سبابه، به آرامی لاله ی گوش را به سمت پایین بکشید و این کشش را برای مدت چند ثانیه ادامه دهید و به این ترتیب  لاله ی گوش خود را ماساژ دهید.

با حرکات ریز و دوار لاله ی گوش را حرکت دهید، سپس این حرکات را به قسمت فوقانی گوش منتقل کنید. این فرایند را به طور معکوس نیز اجرا کنید، و با کشش لاله ی گوش به سمت پایین حرکت خود را خاتمه دهید.

 • قاعده ی جمجمه

۲۳f671e9-3c03-499d-9344-4a7f67fe2c72

ماساژ دو نقطه ی فشاری که در قاعده ی جمجمه ی شما قرار دارد، می تواند به رفع استرس و آرامش شما کمک کند. انگشتان خود را درپشت سر در  هم بیامیزید و وزن سر را بر روی دست متمرکز کنید و سپس با استفاده از شست ها، برآمدگی های موجود در قاعده ی جمجمه را پیدا کنید.

نقاط فشار درست در زیر این برجستگی ها قرار دارد. به وسیله ی انگشت شست خود این نقاط را به آرامی تحت فشار قرار دهید، همچنین با حرکت کوچک و دوار ، قاعده ی جمجمه را ماساژ دهید.

 

نتایج تحقیقات پیرامون رابطه ی کنترل ذهن و موفقیت

هنر کنترل ذهن

کنترل ذهن، مفهومی پیچیده، چند وجهی و چند لایه هست. در این مقاله سعی کرده ایم تا با ذکر مثال و نکاتی ارزشمند پرده از راز کنترل ذهن بداریم.

اگر به شما یک پازل ۱۰۰۰۰ قطعه ای بدهیم و بخواهیم که در عرض ۲ ساعت و حتی کمتر آن را کامل کنید، حتی عکس کامل شده ی پازل را هم نشانتان ندهیم، آیا برای کامل کرد پازل رغبت می کنید ؟! 

قبل از جواب دادن به این سئوال حتما این دو سئول را از خود می پرسید:

 • چرا؟
 • انجام دادن آن چه سودی به حال من دارد؟

ذهن شما برای هر امید و آرزویی که در زندگیتان وجود دارد، ابتدا این سئوالات را می پرسد. عبارت “برای منافع خودم” همیشه شما را به عنوان یک زندانی محبوس می کند.

کنترل ذهن

ذهن شما از شکست با هر هزینه ای اجتناب می کند

حال فرض کنید من رئیس شما باشم و به شما بگویم: یا پازل را کامل می کنی و یا اخراجی ! آیا باز هم آن را انجام می دهید؟

شاید.

اما باز ذهن شما از خود می پرسد که این شغل در پیش شما از چه اهمیتی برخوردار است و آیا پاداش انجام پازل به ریسک انجام آن می ارزد؟

در این مورد نگه داشتن شغل انتخاب “امن تر” است. و ترس از “درد” از دست دادن کار، شما را به تکمیل پازل وا می دارد.

شما در حین انجام کاری بدون معنا و بدون داشتن ترس، چه حسی دارید؟

آیا تصور انجام چنین کاری برای شما سخت است؟

در حقیقت، شما در طول روز، زمان بسیاری را صرف انجام کارهای بیهوده و بیهدف می کنید. نداشتن تصور از چیزی که می خواهید و یا انجام کارهای تصادفی برای مفید به نظر رسیدن، هیچ تفاوتی با ” کنار هم گذاشتن ۱۰۰۰۰ قطعه ی پازل بی هدف” ،ندارد.

اما اگر بی هدف نبود چه می شود؟

اگر به شما گفته شود که شکل تکمیل شده ی پازل رازی درون خود دارد و آن راز زندگی شما را تغییر می دهد و تمام رویاهای شما را محقق می کند، آیا به انجام پازل فکر می کنید؟

به فرض که این گفته را باور کنید، به سرعت مشغول می شوید و شانس خود را امتحان می کنید، چه چیزی برای از دست دادن خواهید داشت؟ و من فکر می کنم که حتما راهی برای تکمیل پازل پیدا خواهید کرد.

چرا؟ چون می دانید که علتی برای انجام پازل وجود دارد.

با توجه به این نظریه، شما در طول حیات خود مشغول انجام چنین پازلی هستید.

چه می شود اگر باور کنید قطعات درستی در دست دارید، و اگر قطعات را درست و با دقت در کنار هم بگذارید، به هدف خود می رسید.

 انجام آن ظالمانه به نظر می رسد؟

حتی با وجود نداشتن تصویر کاملی از پازل، انجام پازل سخت تر و طولانی تر به نظر می رسد، اما باور به یک پایان خوب همه چیز را تغییر خواهد داد.

آیا می توانید تصور کنید که حضور در هر لحظه ودانستن اینکه گذاشتن هر قطعه شما را یک قدم به هدفتان نزدیکتر می کند، چقدر برای شما آسان است؟ 

توجه کنید و مراقب باشید که همیشه در مسیر باقی می مانید

تمام قطعات پازل را بشناسید و برای انجام دادن پازل درنگ نکنید. به سراغ نیروی درون خود روید تا از زندگی خود لذت ببرید.

فرصت های اطرافتان را بشناسید، و با تمام قلب، ذهن و روح خود آن ها را باور کنید، از آن به بعد به هر چیزی که بخواهید، می رسید . از کنترل ذهن خود قافل نشید.