نوشته‌ها

,

طرز تهیه ۴ اسموتی موز برای کاهش وزن

طرز تهیه ۴ اسموتی موز برای کاهش وزن

اکقر افراد فکر می کنند موز باعث افزایش وزن می گردد ، زیرا موز کالری بالاتری نسبت به سایر میوه ها دارد . اما این دید اشتباست ! در واقع ، موز به دلیل داشتن مقادیر بالای پتاسیم و قند طبیعی ، به حذف مایعات محبوس در بدن و مصرف انرژی کمک می کند و باعث کاهش وزن می گردد .  در این بخش دستورالعمل تهیه چهار اسموتی موز را که به کاهش وزن کمک می کند ، برای شما عزیزان آماده کرده ایم  . حتما امتحان کنید !

ادامه مطلب …

۵ صبحانه کامل برای تغذیه مغز

۵ صبحانه کامل برای تغذیه مغز

هزاران بار شنیده ایم که صبحانه مهم ترین وعده غذایی است  و این کاملا درست می باشد . صبحانه سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و افرادی که صبحانه می خورند بدن سالم تری دارند . اما آیا می دانید که صبحانه خوب و کامل می توانید مغز را نیز تغذیه کند ؟ با ما در این بخش همراه باشید تا ۵ صبحانه کامل برای تغذیه مغر را به شما معرفی کنیم .

ادامه مطلب …

آب کردن چربی های شکم فقط در ۱۰ روز

آب کردن چربی های شکم فقط در ۱۰ روز

از دست دادن چربی شکم در ۱۰ روز شاید کار غیر ممکنی به نظر بیاید ، اما با تغییر در رژیم غذایی و ورزش منظم روزانه می توانید این کار را انجام دهید . برای این کار باید  رژیم و تمرینات ورزشی شما بر روی چربی های ناحیه شکم متمرکز گردد . نکته کلیدی در از دست دادن چربی های اضافی بالا بردن سوخت و ساز بدن است . در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بیاموزیم چگونه در ۱۰ روز شکمی صاف داشته باشیم .

ادامه مطلب …

مواد غذایی مفید برای سلامت قلب

مواد غذایی مفید برای سلامت قلب

تعداد بسیاری از مردم دچار بیماری های قلبی هستند . بیماری های قلبی ارتباط مستقیم با رژیم غذایی شما دارد . بی تحرکی و رژیم غذایی نامناسب سبب بسیاری از مشکلات قلبی می گردد . ۷۰ درصد از بیماری های قلبی با رژیم غذایی درست قابل پیشگیری است . رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب شامل پروتئین ­، میوه ها ، سبزیجات ، غلات و دوری از چربی های ناسالم، کلسترول و سدیم می باشد  . با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با مواد غرایی مفیدبرای قلب آشنا شوید .

ادامه مطلب …

۳ نوشیدنی برای کاهش وزن

۳ نوشیدنی برای کاهش وزن

افراد زیادی هستند که قصد دارند وزن بدن خود را کم کنند . برخی برای کاهش وزن ورزش را انتخاب مب کنند و برخی دیگر رژیم غذایی خود را تغییر می دهند .  اما باید بدانید برای کاهش وزن باید هردو را همزمان داشته باشید . اگر قصد کاهش وزن را دارید با ما در این پست همراه باشید . در بخش دستور تهیه سه نوشیدنی آمده است که باید به صورت منظم و  روزانه حداقل یکی از آن ها را مصرف نمایید . این نوشیدنی ها به کاهش وزن شما کمک می کند .

ادامه مطلب …

,

مضرات نوشیدن زیاد قهوه و خطرات ناشی از آن

مضرات نوشیدن زیاد قهوه و خطرات ناشی از آن

بسیاری از افراد در طول روز و در زمان های متفاوت از قهوه به عنوان یک نوشیدنی استفاده می کنند . قهوه یک نوشیدنی کافئین دار است که مصرف به اندازه آن فواید بسیاری برای بدن دارد . نوشیدن مقدار متوسط کافئین  تاثیرات مثبتی بر سلامتی دارد اما ، مصرف بیش از اندازه قهوه ۴۰۰ میلی گرم در روز (بیش از ۵ فنجان قهوه در روز ) نیز خطراتی را به همراه دارد . در این پست شما با مضرات و خطرات اعتیاد به قهوه آشنا خواهید شد . با ما همراه باشید .

ادامه مطلب …

,

چرا باید از مواد غذایی ارگانیک استفاده کنیم ؟

چرا باید از مواد غذایی ارگانیک استفاده کنیم ؟

امروزه سردرگرمی بسیاری در انتخاب مواد غذایی مدرن برای افراد وجود دارد . مساله این جاست که نمی دانیم از مواد مواد غذایی ارگانیک استفاده کنیم یا از مواد غذایی که به صورت مدرن به وجود می آید  . هرغذایی که اصلاح ژنتیکی شده باشد ارگانیک نیست و مواد مصرف شده در آن ها سلامتی ما را تحت تاثیر قرار می دهد .

ادامه مطلب …

شکر چگونه مغز شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

شکر چگونه مغز شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

شاید شما از جمله افرادی باشید که از مواد غذایی بی ارزش و شکلات ها و شیرینیجات بیش از اندازه استفاده می کنید و به آن ها علاقه مندید . آیا تاکنون فکر کرده اید که این مواد چه بر سر قند بدن شما می آورند ؟ با ما در این مقاله درباره شکر همراه باشید .

ادامه مطلب …

فواید نوشیدن آب – بررسی علمی تاثیرات نوشیدن آب

فواید نوشیدن آب

بدن انسان برای زنده ماندن به آب نیاز دارد . آب تاثیر بسیاری بر روی عملکرد بدن انسان داشته و برای حیات و حفظ سلامتی لازم و ضروری است . اگر بتوانید به مدت ۳۰ روز فقط از آب به عنوان نوشیدنی اصلی خود استفاده نمایید اتفاقات فوق العاده ای برای شما رخ خواهد داد . شاید برای بعضی از افراد این رژیم زیاد راحت نباشد اما نتایج مثبت و شگفت انگیزی که از آن به دست می آید این کار را امکان پذیر می سازد . در این مطلب به شما خواهیم گفت که با نوشیدن ۳۰ روز آب بدون رژیم غذایی و ورزش چه اتفاقاتی در بدن شما رخ خواهد داد . با ما همراه باشید .

ادامه مطلب …

رژیم مناسب برای مادران باردار

تحقیقاتی که اخیرا توسط دانشگاه کویین مری لندن صورت گرفته است نشان میدهد رژیم مناسب مادران باردار بر روی خصوصیات فرزندان اثر میگذارد. در این تحقیق همچنین نحوه به ارث بردن بیماری هایی نظیر دیابت ۲ و چاقی شرح داده شده است.

این مطالعات نشان می دهد خصوصیاتی نظیر چاقی، در بخش غیر منتظره ای از ژنوم توسط تنوع ژنتیکی تشکیل می شود. 

تا کنون، مطالعات ژنتیکی از شرح کامل نحوه ی به ارث بردن دیابت نوع ۲ و چاقی، ناتوان مانده اند.

اما کشفی که توسط متخصصین دانشگاه کمبریج صورت گرفته است می تواند معمای به ارث بردن بیماری ها را حل کند. 

نتایج تحقیقات نشان می دهند که تنوع ژنتیکی DNA ریبوزومی (rDNA) می تواند در کمک به شناسایی رابطه ی بین محیط رحم و خصوصیات زاد و ولد، موثر باشد. rDNA ماده ای ژنتیکی است که ریبوزم های تولید کننده ی پروتئین را در داخل سلول شکل می دهد.

۴۰۰px-Eucaryot_rdna

پرفسور واردمن، سرپرست تحقیقات دانشگاه کویین مری، می گوید: “این حقیقت که تنوع ژنتیکی rDNA نقش بزرگی ایفا می کند، نشان می دهد در بسیاری از مطالعات ژنتیکی، کلید اصلی حل معما گم شده است. این مطالعات تا کنون تنها بر روی یک کپی از ژنوم های فرد متمرکز بوده و توجهی به rDNA نداشته است “

“این مسئله می تواند دلیلی برای ناتوانی ما در شرح بخش کوچکی از نحوه به ارث بردن بسیاری از بیماری ها (بیماری های متابولیکی نظیر دیابت نوع ۲) باشد.”

وراژنتیک و نوزادان

در حقیقت فاکتورهای محیطی، مانند رژیم، استرس و کشیدن سیگار، در کنار فاکتور های ژنتیکی بر محیط رحم و در نتیجه بر نوزادان اثرگذار است. 

اپی ژنتیک عامل مهمی در این فرایند است. وراژنتیک، مربوط به اصلاحات بیرونی DNA می باشد.این تغییرات می توانند ژن ها را روشن و یا خاموش سازند. این اصلاحات، ترتیب DNA را تغییر نمی دهند ، اما در عوض، طرز بیان آن ها را متفاوت میکند.

یکی از این تغییرات، برچسب گذاری DNA با ترکیبات شیمیایی به نام گروه متیل،است. این علامت گذاران وراژنتیک، ژنهایی را که قرار است و (یا قرار نیست) بیان شوند، مشخص می کنند.

DNAmeth

در این مطالعات مشخص شد، در پاسخ به محیط ضعیف داخل رحم، یک مشخصه اپی ژنتیکی فرزند تغییر می کند. 

تیم تحقیقاتی،اثر رژیم کم پروتئین ۸ درصد را با رژیم ۲۰ درصد پروتئین بر روی نوزادان موشهای حامله مقایسه کرده اند. 

رژیم کم پروتئین باعث کوچک شدن فرزند می شود

در ابتدا، تیم تحقیقاتی به هیچ نتیجه ای نرسید. اما پس از بررسی داده های ریبوزومی به روشهای مختلف، متوجه تفاوت های بسیار اپی ژنتیکی شدند.

پروفسور راکیان می گوید: ” زمانی که سلول ها تحت فشار و استرس قرار می گیرند، به عنوان مثال زمانی که مواد مغذی در سطح پایین هستند، سلول ها استراتژی تولید پروتئین را به حالت بحرانی تغییر می دهند. فرزندان موشهای مادری که پروتئین بدنشان پایین بود، دارای DNA متیله شده بودند. این تغییر باعث کند شدن بیان rDNA آنها می شود که می تواند بر روی عملکرد ریبوزوم ها تاثیر بگذارد و نوزادان را در حدود ۲۵ درصد کوچکتر سازد. “

این تاثیرات اپی ژنتیکی در زمانی حیاتی از رشد جنین، در داخل رحم صورت میگرد و در طول عمر فرزند، دائمی خواهند شد. رژیم غذایی مادر حامله، در مقایسه با تغذیه ی کودک پس از دوره شیرخواری تاثیر بیشتری بر روی وزن و اپی ژنتیکی جنین دارد. 

در هر ژنوم چندین رونوشت از rDNA موجود می باشد. تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که تمام rDNA ها به صورت وراژنتیکی پاسخ نمی دهند. فرزندان مادرانی که از رژیم کم پروتئین استفاده کرده بودند، فقط یک نوع rDNA داشتند، “نوع A”، که به نظر میرسید دچار متیلاسیون شده و بر روی وزن اثرگذاشته است.

موشهایی که rDNA نوع A بیشتری داشتند، کوچکتر شده اند. 

وراثت بیماری دیابت نوع ۲ در حدود ۲۵ تا ۸۰ درصد تخمین زده می شود، اما مطالعات ژنوم ها عددی در حدود ۲۰ درصد را عنوان نشان میدهد. نقش موثر تنوع ژنتیکی rDNA، علت کم شدن این عدد را تفسیر می کند.

یافته ها نشان می دهند که متیلاسیون rDNA در بین فرزندان موشهایی که از رژیم پرچرب استفاده کرده اند، بیشتر بوده است. محققین این چنین بیان می دارند که متیلاسیون پاسخ عمومی بدن به استرس بوده و علتی برای افزایش چاقی در جهان به شمار می رود.