نوشته‌ها

,

۱۰ راه آسان برای کاهش مصرف برق

روش های ساده برای کاهش مصرف برق منزل

همواره تغییرات جزئی و آسان در سبک زندگی، می توانند منجر به تاثیری شگرف در اقتصاد فرد شوند. هرقدر دوام این تغییرات سازنده بیشتر باشد، صرفه جویی در هزینه ها بالاتر خواهد رفت.  کاهش مصرف برق یکی از راه های صرفه جویی در هزینه های ماهانه است. اگر  کاهش مصرف برق را با کاهش قبض آب و همچنین کاهش قبض گاز همراه سازید، در هرماه مبلغ زیادی را پس انداز خواهید کرد. اگر از دادن پولهای هنگفت برای قبض برق خسته شده اید، به این ۱۰ نکته برای کاهش مبلغ توجه کنید :

  • در مواقعی که به لامپ احتیاج ندارید، آن ها را خاموش کنید. این نکته ممکن است مبرهن باشد اما بسیاری از افراد عادت بدی دارند و آن این است که در حین رفت و آمد در اتاق های منزل، چراغ ها را روشن می گذارند. اگر در خانه فرزند دارید، به آنها تذکر بدهید که اگر چراغی را روشن گذاشتند، برگردند و لامپ را خاموش نمایند. 

کاهش مصرف برق

  • در صورت عدم نیاز به وسائل الکترونیکی ، دوشاخه ی آنها را از پریز جدا نمایید. بسیاری از این وسائل حتی در زمان خاموشی نیز ، اندکی برق مصرف می کنند. همچنین می توانید از چندراهی های هوشمند نیز استفاده کنید. اگرچه لوازمی چون یخچال را نمی توان از برق جدا کرد، ولی ضرورتی برای اتصال دائمی تلویزیون، کامپیوتر و سایر دستگاه به برق وجود ندارد.
  • در صورت امکان به جای استفاده از تهویه کننده های هوا، از پنکه استفاده نمایید. پنکه ها برق کمتری مصرف کرده و در هزینه های شما صرفه جویی می شود.
  • برای کمک کردن به مورد قبل، از پرده برای مسدود کردن پنجره ها و جلوگیری از ورود گرما و نور خورشید در تابستان استفاده نمایید. همینطور می توانید برای خنک کردن هوا، پنجره ها را در طول شب باز نگه دارید و جهت نگه داشتن این هوای خنک، پنجره ها را در صبح ببندید. استفاده از این روش همراه با مورد قبل، نیاز شما را به داشتن تهویه کننده ی هوا تا حد زیادی کاهش می دهد.

کاهش مصرف برق

  • یخ موجود در غذاهای منجمد را قبل از پخت و پز، آب کنید. با انجام این این کار زمان آشپزی را کاهش داده و همچنین در مصرف انرژی صرفه جویی می کنید. درست است که این مطلب بسیار سطحی است، اما اگر متوجه میزان مصرف برق یک دستگاه مایکرویو برای آب کردن یخ مواد منجمد باشید، قطعا به میزان صرفه جویی در هزینه ی برق پی خواهید برد.
  • در زمان عدم استفاده از کامپیوتر ، آن را در حالت “sleep” و یا “hibernate” قرار دهید و یا به طور کلی خاموش کنید. کامیپیوتر ها، برق زیادی مصرف می کنند، بنابراین استفاده از تنظیمات کاهش مصرف برق، حرکت هوشمندانه ای خواهد بود.

کاهش مصرف برق

  • به هیچ وجه درِ فر را برای بررسی محتویات آن باز نکنید و از طریق شیشه ی آن به مشاهده ی محتویات بپردازید. در زمانی فر روشن است و شما در آن را باز می کنید، فر مجبور است جهت جبران دمای کاهش یافته و گرمای از دست رفته، بیشتر کار کند. 
  • اگر مشغول پخت وعده ی غذایی کوچکی هستید، به جای فر بزرگ، از اجاق توستر و یا آرام پز استفاده کنید. هر دوی این وسائل، برق کمتری مصرف می کنند. مهمتر از این، متوجه خواهید شد این وسائل خانه را گرم نمی کنند. این نکته در تابستان بسیار حائز اهمیت است. در صورت استفاده از فرهای بزرگ، خانه ی شما گرم شده و مجبور می شوید دستگاه تهویه ی هوا را روشن کنید که در نتیجه با قیمت قبض بالاتری مواجه خواهید شد.
  • دمای یخچال و فریزر را به ترتیب بر روی اعداد ۲ و ۱۸- تنظیم نمایید. علاوه بر اینکه با انجام این کار غذاهای شما سالم می مانند، نگه داشتن درجه یخچال در این سطح در مبلغ قبض صرفه جویی کلانی خواهد داشت. همچنین، درهای یخچال را باز نگذارید. در صورت از دست رفتن هوای سرد داخل یخچال، این وسیله برای سرد نگه داشتن محتویات باید بسیار بیشتر کار کند. غذاهای مانده را حتما قبل از قرار دادن آنها در داخل یخچال، سرد کنید، زیرا این غذاها به خودی خود گرم هستند و یخچال باید انرژی خود را صرف از بین بردن گرمای آنها کند. از شرایطی که منجر به افزایش دمای داخل یخچال و فریز شما می شود، اجتناب کنید.
  • در صورت استفاده از ماشین ظرف شویی برقی ، ابتدا آن را به طور کامل پر کرده و سپس روشن نمایید. این کار به صرفه جویی در هزینه های آب و برق کمک بسزایی می کند. خشک کردن ظرفها با هوای محیط نیز در کاهش مصرف برق موثر است.چون واقعا نیازی به خشک کردن ظرفها توسط گرم کن برقی داخل ظرف شوی نیست. 

در نهایت، می توانید بهره از انرژی خانه را با خرید محصولاتی که برچسب انرژی معتبر دارند، بالا ببرید. زمانی که شما محصولات جدید خریداری می کنید، بررسی بازده آنها را به هیچ وجه فراموش نکنید. این روزها، بعضی از وسائل جدید با اینکه بازده بالاتری دارند، اما قیمتشان آنچنان هم بالا نیست.

منبع:

http://canadianfinanceblog.com